Jak samotny senior zrealizuje e-receptę?

Trudne pytania do resortu zdrowia.

Jak przekonuje resort zdrowia, e-recepta to rozwiązanie dla lekarzy i pacjentów w każdym wieku. Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński na potwierdzenie tych słów regularnie dostarcza statystyk: najstarszy lekarz wystawiający e-recepty ma 82 lata, a najmłodszy 26. Najstarszy pacjent, który zrealizował e-receptę, ma 99 lat, a najmłodszy, któremu została wystawiona recepta elektroniczna, urodził się w tym roku – poinformował ostatnio wiceminister. 

W maju tego roku liczba wystawionych e-recept przekroczyła milion. To kolejny krok w informatyzacji systemu ochrony zdrowia w Polsce oraz wynik dobrej współpracy z lekarzami i farmaceutami w całym kraju – chwali się z kolei Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Nie wszyscy jednak podzielają ten entuzjazm. Problemy związane z realizacją e-recept zgłaszają zarówno lekarze, farmaceuci, jak i pacjenci. Aleksander Biesiada, lekarz i ekspert mHealth, podniósł kwestię rozpowszechniania e-recept wśród starszych osób. „Czy Ministerstwo Zdrowia mogłoby dać znać, jak elektroniczna recepta pomoże 80-letniej pacjentce bez dostępu do internetu i telefonu komórkowego otrzymać leki stale stosowane, bez konieczności wizyty najpierw u mnie w gabinecie, a potem w aptece? Gdzie jest to ułatwienie?” – zapytał na Twitterze.

W odpowiedzi Janusz Cieszyński wyjaśnił, że po pierwsze, można upoważnić bliską osobę, która będzie mogła odebrać lek w aptece. Po drugie, można skorzystać z konsultacji telefonicznej. I po trzecie, informacje o recepcie oraz jej realizacji będą w systemie i widoczne dla lekarza, który będzie mógł dopilnować tego, by leki zostały wykupione.

Ta odpowiedź uruchomiła lawinę komentarzy nie do końca usatysfakcjonowanych przedstawicieli środowiska medycznego i farmaceutycznego. Jak osoba w podeszłym wieku zrealizuje receptę, jeżeli nie ma nikogo, kogo mogłaby upoważnić? Poza tym, samo posiadanie smartfona przez starsze pokolenie nie oznacza automatycznie używania niezbędnych aplikacji mobilnych.  

Mimo tych wątpliwości przygotowania do podłączenia placówek medycznych do centralnego systemu informatycznego w ramach projektu „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” idą pełną parą. Od 1 stycznia 2020 roku recepty będą obowiązkowo wystawiane w postaci elektronicznej.


INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować