Wyeksportujemy jeszcze więcej lekarzy?

Przybywa studentów medycyny.

Wkrótce zastępy świeżo upieczonych lekarzy opuszczających kraj mogą być jeszcze większe.  Ministerstwo Zdrowia zwiększyło w przyszłym roku akademickim liczbę miejsc na kierunku lekarskim o 315 w stosunku do obecnego. W sumie uczelnie będą mogły przyjąć 8331 studentów na kierunku lekarskim i 1416 na lekarsko-dentystycznym.
Limit przyjęć na kierunki lekarski i lekarsko-dentystyczny na poszczególnych uczelniach co roku określa minister zdrowia w porozumieniu z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Projekt rozporządzenia dotyczącego przyszłego roku akademickiego jest właśnie w konsultacjach.
Zwiększenie liczby studentów pierwszego roku to zasługa uruchomienia nowych kierunków medycznych na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, a także Uczelni Łazarskiego. Łącznie mają kształcić 190 przyszłych lekarzy.
Ale nie tylko. To także konieczność wobec dramatycznych braków kadrowych. Według danych Naczelnej Izby Lekarskiej średnia wieku lekarza w Polsce to 52 lata. W ocenie lekarzy jednak samo zwiększenie limitów nie spowoduje, że w Polsce zwiększy się liczba medyków.– Młodzi lekarze nie chcą specjalizować się w Polsce, ze względu na warunki pracy, a także jakość szkolenia – mówi podyplomie.pl Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL. 
Najwięcej studentów w tym roku akademickim przyjmą: Śląski Uniwersytet Medyczny (690), Uniwersytet Medyczny w Łodzi (670) oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny (550).

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować