Pacjent nieubezpieczony: ratować trzeba, płacić nie

Zaskakujący wyrok Sądu Najwyższego dotyczący finansowania osób nieubezpieczonych.

Narodowy Fundusz Zdrowia nie musi zwrócić szpitalom pieniędzy za leczenie chorych w 2013 roku w stanach nagłych, którzy nie byli ubezpieczeni i nie mieli prawa do bezpłatnej opieki zdrowotnej z innych tytułów – uznał Sąd Najwyższy, który rozpatrywał skargę kasacyjną NFZ. 
– To zła wiadomość. Szpital musi być przekonany, że w sytuacjach takich jak udar, zawał, zatrzymanie krążenia należy stosować efektywne metody ratowania życia i przeznaczyć na nie odpowiednie środki. Szpital musi mieć pewność, że będą to środki zrefundowane – mówi podyplomie.pl prof. Jarosław J. Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali. W jego ocenie, jeśli nie będzie zwrotu środków, może dochodzić od przesunięć i ograniczania innych świadczeń. W efekcie wydłuży się czas oczekiwania dla innych pacjentów – dodaje prof. Fedorowski.
Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, SN swoim wyrokiem zmienił wcześniejsze rozstrzygnięcia sądów dwóch niższych instancji, które nakazały NFZ zwrot szpitalowi kosztów leczenia ratującego pacjentów ponad limit.
SN wskazał, że szpital miał obowiązek wykonania świadczeń w stanach nagłych, także ponad limit. Ale finansowanie tych świadczeń ze źródeł publicznych może dotyczyć tylko osób ubezpieczonych w NFZ oraz osób wskazanych w art. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej: dzieci i młodzieży, kobiet w ciąży, osób pobierających świadczenia opieki społecznej i cudzoziemców.
W przypadku pacjentów, którzy nie spełniali tych kryteriów i nie byli ubezpieczeni, NFZ nie musi finansować świadczeń – uznał SN.

ID

Komentarze (1)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

tapir

19.06.2019 22:14

Sąd Najwyższy ma rację, a Dyrektorzy szpitali nie znają postaw systemu. Opiekunem nieubezpieczonych jest RZĄD Najjaśniejszej RP a nie Narodowy Fundusz Zdrowia . NFZ jest ułomną, państwową ale jednak KASĄ CHORYCH, troszczącą się o ubezpieczonych w niej członków tej Kasy Chorych. Wrzucanie przez Rząd - prawem kaduka, obowiązku płacenia za nieubezpieczone dzieci, ciężarne i cudzoziemców powinno być zaskarżone przez NFZ, gdyż Rząd powinien ich po prostu ubezpieczyć, a nie zabierać pieniądze ubezpieczonym w NFZ (Kasie Chorych) na rzecz tych, którzy się nie ubezpieczyli. To jest podstawowe rozwiązanie. NFZ nie wystąpi przeciw Rządowi (nie-Rządowi, gdyż to Rząd mianuje Prezesa NFZ, więc tenże jest po prostu pachołkiem Rządu a nie Szefem Instytucji. Maskarada, na którą SN nie dał się nabrać. Ale gdy to choćby Schetyna będzie Premierem RP (zabałaganionej i zakłamanej) R.P, to będzie mianował nowego, błyszczącego Szefa NFZ i będzie jak było. Ech, dlaczegóż nie może być normalnie???????

0