Niezrozumiałe obowiązki dla lekarzy nie pomagają cyfryzacji

Lekarze pytali wiceministra o problemy wdrażania e-zdrowia.

Kontrowersje związane z wdrożeniem e-recepty i elektronicznej dokumentacji medycznej omawiali z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim członkowie Naczelnej Rady Lekarskiej 26 lipca.
Choć wprowadzenie e-recepty jest faktem, nadal budzi wątpliwości w środowisku lekarskim. Podczas spotkania ustalono, że MZ wraz z CSIOZ przy współpracy z lekarzami przygotuje poradnik dla lekarzy, który ma pomóc w płynnym przejściu na elektroniczne recepty. Będzie on zawierał m.in. najistotniejsze informacje o e-zdrowiu, podpowiedzi, jak zacząć pracę z e-receptą, a także wskazówki, jak o cyfryzacji rozmawiać z pacjentem.
Wiceminister odpowiadał też na pytania Prezydium NRL. Zapewnił o braku sankcji za wystawianie papierowej recepty oraz o wsparciu lekarzy w procesie cyfryzacji – m.in. w postaci szkoleń, materiałów edukacyjnych, kampanii informacyjnej i dofinansowania.
Na spotkaniu przedyskutowano również kwestię obowiązku sprawozdawania pierwszego wolnego terminu udzielenia świadczenia. Wiceminister Cieszyński uspokajał, że wprowadzone zmiany nie są dodatkowym zadaniem – każda placówka medyczna prowadzi rejestr wizyt, a raportowanie do NFZ o dostępności ma ułatwić życie pacjentowi oraz pomóc w rozładowaniu kolejek. Zaznaczył, że wiele placówek, zwłaszcza większych, dobrze radzi sobie z tym zadaniem. Mniejsze mogą mieć problemy – w ich wypadku istnieje możliwość mniej rygorystycznego traktowania.
Członkowie Prezydium NRL nie podzielili optymizmu wiceministra. Zwrócili uwagę, że obowiązki dotyczące realizacji kontraktów są przez oddziały funduszu bezwzględnie egzekwowane. Podkreślono, że nakładanie niezrozumiałych i nieakceptowanych obowiązków w tej dziedzinie negatywnie wpływa na wizerunek całego projektu.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować