Poradnie szczepień wesprą pediatrów

Fachowa wiedza na antyszczepionkowe mity

GIS odpowiada na oczekiwania pediatrów i zapowiada masowy powrót punktów konsultacyjnych szczepień, o które od lat upominali się lekarze. Jak poinformował Jarosław Pinkas, Główny Inspektor Sanitarny, środowisko lekarskie i instytucje państwowe powinny uświadamiać społeczeństwu potrzebę szczepień.
Zapowiedział też, że wkrótce lekarze otrzymają dodatkowe wsparcie, którym będą punkty konsultacyjne. Środowisko lekarskie od dawna apelowało o to, by w sytuacjach szczególnych, np. gdy konieczny jest indywidualnie dobrany program szczepień, było gdzie kierować dzieci. Tam także trafialiby pacjenci, którzy wymagają uzupełnienia szczepień lub szczepień dodatkowych związanych np. z wyjazdem za granicę. Można by także kierować tam rodziców nieprzekonanych, którzy bardzo obawiają się działań niepożądanych.
Zdaniem lekarza pediatry Pawła Grzesiowskiego, eksperta w dziedzinie immunologii, najlepszym rozwiązaniem problemu rosnącej liczby dzieci nieszczepionych jest przywrócenie konsultacyjnych poradni szczepień. Są to miejsca, w których rodzice mogą porozmawiać z lekarzem o swoich wątpliwościach, bo podczas wizyt u lekarza rodzinnego często nie ma na to czasu.
Konsultacyjne poradnie szczepień, o których przywrócenie zabiega GIS, przed laty były w każdym mieście. Jednak większość z nich została zlikwidowana. Umarły śmiercią naturalną, ponieważ NFZ nie kontraktował tego rodzaju świadczenia.
Nowe punkty konsultacyjne szczepień powoli zaczynają pojawiać się na mapie placówek medycznych. Jeden z nich został otwarty w Krośnie w połowie września tego roku. To Punkt Konsultacyjny Szczepień dla Dzieci z Grup Wysokiego Ryzyka, który działa w ramach nowej Poradni Chorób Zakaźnych dla Dzieci.
Jednak wciąż jest to kropla w morzu potrzeb.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować