Leczyć czy konfigurować konta pacjentów?

Lekarze jak informatycy

Projekt zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie warunków zawierania i realizacji umów o finansowanie aktywowania Internetowych Kont Pacjenta przewiduje znaczący udział lekarzy przy wdrażaniu IKP. NFZ chce, aby lekarze rodzinni pomogli w tym swoim pacjentom, bo nie wszyscy – szczególnie starsi – będą wiedzieli, jak to zrobić. Dla lekarzy oznacza to, że podczas wizyty będą musieli wcielić się w rolę pomocy technicznej. Problem w tym, że jest to proces pracochłonny. W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej nie jest to najlepszy pomysł, bo znacząco wydłuży czas wizyty. Sprawę komplikuje fakt, że w projektowanych przepisach nowe zadania, które mieliby przyjąć lekarze (związane z konfiguracją kont IKP), zostały przedstawione zbyt ogólnie.
Internetowe Konto Pacjenta to wielofunkcyjny system, który zbiera potrzebne informacje w jednym miejscu. Dzięki niemu można otrzymywać e-receptę SMS-em lub e-mailem, wykupić leki z recepty w różnych aptekach, nie tracąc refundacji, udostępnić bliskiej osobie lub lekarzowi informację o stanie zdrowia i historię przepisanych leków, otrzymać dostęp do danych medycznych swoich dzieci do 18. roku życia oraz otrzymać kolejną e-receptę bez wizyty w gabinecie (w przypadku choroby przewlekłej, po ustaleniu z lekarzem).
Nie tylko użytkownik IKP może mieć wgląd w historię leczenia, ale też jego lekarz rodzinny, przychodnia lub apteka, z której korzysta najczęściej. O tym, komu taka zgoda zostanie udzielona, za każdym razem decyduje pacjent.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować