Profesor Strojek: należy uspokoić pacjentów

Jak powinien zachować się lekarz?

– Mam sygnały, że do lekarzy zgłaszają się pacjenci zaniepokojeni informacjami medialnymi. Nie ma żadnych potwierdzonych danych, że w tabletce metforminy znajdują się jakieś substacje w ilościach, które mogą szkodzić zdrowiu. Chorzy powinni kontynuować leczenie – mówi w rozmowie z podyplomie.pl prof. Krzysztof Strojek, krajowy konsultant w dziedzinie diabetologii.
„Dziennik Gazeta Prawna” podała, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Problem jest poważny, ponieważ dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją, która została wykryta, jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). Źródło, na które powołuje się „DGP”, podaje, że normy zostały przekroczone kilkukrotnie, a inne, że kilkunastokrotnie.
– Należy uspokoić pacjentów, że sytuacja jest precyzyjnie monitorowana. Jeśli pojawią się jakieś nowe informacje, zostaną przekazane pacjentom i lekarzom. Metformina jest lekiem, który poza obniżaniem stężenia cukru chroni serce przed zawałem i zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworu, więc zgodnie z naszym obecnym stanem wiedzy leczenie powinno być kontynuowane według dotychczasowych wskazań – powiedział podyplomie.pl prof. Krzysztof Strojek.
Zgodnie z zapewnieniami profesora, badania trwają. Jak podkreśla, ani Komisja Europejska, ani Europejska Agencja Badań Leków, ani odpowiedzialne instytucje krajowe nie bagatelizują problemu.

ID

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować