ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Lekarze poruszająco o podrzucaniu chorych
Czy trafią do ludzkich serc?
Też będziecie starzy. Nie chcielibyście, żeby wasze dzieci zostawiły was na święta w szpitalu – mówi młody lekarz w poruszającym filmie opublikowanym przez Okręgową Izbę Lekarską w Warszawie.
Izba po raz trzeci organizuje kampanię „Wspólne Święta”, która ma uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby osób starszych i walczyć z haniebnym zjawiskiem podrzucania bliskich do szpitala. Tym razem do sumień apelują sami lekarze – młodzi i starzy.
W pierwszej części dostępnego w sieci teledysku mówią, z czym kojarzą im się święta – wspaniałym czasem w rodzinnym gronie. W drugiej – opowiadają o zjawisku porzucania bliskich.
– Masa ludzi zostawia seniorów, często z premedytacją powodując jakieś odwodnienie czy jakąś dekompensację. Zostawiają ich na samotne święta – tłumaczy w nagraniu jeden z młodych lekarzy.
– Młodzi chcą żyć własnym życiem. Ludzie stary zostają sami, dla nich to cios w serce, bo przecież żyli, pracowali dla społeczeństwa, dla swojej rodziny – mówi kolejna lekarka.
– Wyjeżdża się na narty, wyjeżdża się do ciepłych krajów i pozostawia się do przechowalni. Gdzie? Do szpitala, a jeżeli można i stać nas na to, do hospicjum płatnego. Często nawet już nie wracamy – mówi inna lekarka.
– Coś poszło nie tak. Zwykła ludzka przyzwoitość została odstawiona w kąt. Tak być nie może. Nie można zostawiać ludzi w szpitalu tylko dlatego, żeby nie mieć babci na wózku albo dziadka leżącego na łóżku obok stołu. To mogą być ich ostatnie święta i najważniejsze, by być wtedy z nimi, a nie porzucać ich w szpitalach – to wypowiedź następnego lekarza.
Szacunki mówią o tym, że przed świętami liczba osób starszych w szpitalach zwiększa się o 20-30 proc. Trafiają tam zazwyczaj pod pozorem pogorszenia stanu zdrowia. Nie można ich wypisać, bo okazuje się, że rodzina jest za granicą lub nie odbiera telefonu.
Film przygotowany przez OIL potępia takie zachowania. Przypomina, że należy dbać nie tylko o własny komfort, ale także o to, by wszyscy członkowie rodziny czuli się kochani i potrzebni.
Dodatkowo w szpitalach, przychodniach oraz w komunikacji miejskiej na terenie województwa mazowieckiego pojawią się plakaty informujące o kampanii.