BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Jak minął pierwszy dzień z e-receptą
Najczęściej zapisywaliśmy leki w niedoborach potasu oraz obniżające ciśnienie tętnicze
– Pracuję od rana, wystawiłem wiele e-recept, przy żadnej nie miałem kłopotu. Widać, że Ministerstwo Zdrowia stanęło na głowie, by dzień wejścia w życie e-recepty minął bez potknięć – relacjonuje podyplomie.pl lek. Tomasz Zieliński z Porozumienia Zielonogórskiego.
Dziś rano system zdrowia w Polsce miał wejść w nową epokę. Odtąd recepty mają być wystawiane tylko elektronicznie, nie licząc sytuacji wyjątkowych, dla których pozostawiono furtkę w postaci dozwolonej tradycyjnej recepty. Wszyscy wstrzymali oddech, czy system zadziała prawidłowo. Udało się. Lekarze, którzy wcześniej zgłaszali problemy, tym razem ich nie mieli.
Nie wiadomo ilu lekarzy nie przeszło na e-recepty, ale w ocenie Porozumienia Zielonogórskiego zdecydowanej większości – nawet około 90 proc. – to się udało. – Po wprowadzeniu we wrześniu ubiegłego roku wyższych stawek kapitacyjnych dla lekarzy za wypisywanie e-recept, obserwowaliśmy, jak odsetek lekarzy stosujących nowe rozwiązanie zwiększa się lawinowo z miesiąca na miesiąc. Kiedy kilka dni temu podczas spotkania z lekarzami zapytaliśmy kolegów, czy któryś ma kłopoty z e-receptą, okazało się, że są to nieliczne osoby – dodaje dr Zieliński.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że od premiery e-recepty wystawiono ich już ponad 63 mln.
Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński zaznaczył, że „wiele zmian, między innymi w postaci czterech projektów ustaw dotyczących e-zdrowia, które uchwalono w latach 2018-19, powstało w wyniku licznych uwag ze strony środowisk medycznych”.
Podsumowano, że w ramach przygotowań zorganizowano szkolenia z udziałem ponad 60 tysięcy osób w całej Polsce. Były one realizowane we współpracy z samorządami zawodowymi oraz przy wsparciu Narodowego Funduszu Zdrowia i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Uczestnicy po takim szkoleniu wiedzieli, jak podłączyć się do systemu e-zdrowie (P1), jak wystawić e-receptę w bezpłatnej aplikacji MZ – gabinet.gov.pl – oraz jakie zmiany weszły wraz z ustawą o e-zdrowiu.
Ministerstwo Zdrowia udostępniło także materiały wideo dotyczące podłączenia do systemu e-zdrowie (P1) oraz wystawienia e-recepty w gabinet.gov.pl. We współpracy z Naczelną Izbą Lekarską do każdego odbiorcy Gazety Lekarskiej trafił „Przewodnik po e-zdrowiu od A do Z”.
Na jakie leki lekarze najczęściej wystawiają e-receptę? Okazuje się, że są to leki stosowane w profilaktyce oraz leczeniu stanów niedoboru potasu i obniżające ciśnienie tętnicze.
Dzięki udostępnieniu bezpłatnych form podpisu opartych na certyfikatach ZUS, z możliwości wystawiania e-recept korzystają nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki i asystenci medyczni.
MZ przypomniało też korzyści, jakie elektroniczna recepta niesie dla lekarzy:
- oszczędność czasu – szybkie wyszukanie w bazie nazwy leków i ich zamienników, podpowiedzi o interakcjach oraz ponawianie wcześniej wystawionych recept;
- mniejsza biurokracja – nie trzeba pobierać zakresu numerów z NFZ, cały proces wystawiania recepty odbywa się cyfrowo;
- lepsza komunikacja – sprawna wymiana informacji między pacjentem, lekarzem i farmaceutą;
- ułatwienie w procesie leczenia – możliwość sprawdzenia, czy pacjent wykupił przepisane leki;
- kontrola procesu leczenia – wgląd w historię leczenia pacjenta u innego specjalisty i możliwość zaplanowania terapii, tak aby przepisane leki nie wchodziły w niepożądane interakcje;
- mniejsze kolejki – ograniczenie liczby wizyt związanych wyłącznie z ordynacją leków.