Staże – raz likwidowane, raz przywracane

Ministerstwo Zdrowia analizuje możliwość likwidacji stażu. To zwrot w dotychczasowej polityce

Pieniądze przeznaczone na staże podyplomowe można by wydać na podwyżki lekarzy w trakcie specjalizacji. Taka propozycja ze strony resortu padła podczas ostatniej rozmowy ministra zdrowia z rezydentami. Gdyby środowisko lekarskie ją poparło, około 1,5 mld zł, które w tej chwili przeznacza się na ten cel, mogłoby trafić na wynagrodzenia. 

Propozycja została podana jako temat do analiz. Nie jest to jednak zupełnie nowy pomysł. Przypomnijmy, że decyzję o likwidacji stażu podyplomowego podjęła wcześniej minister Ewa Kopacz. Lekarze różnie to oceniali. Jak mówił wówczas dr n. med. Bartosz Urbański, środowisko młodych lekarzy zawsze było przeciwne likwidacji stażu podyplomowego, bowiem brak części praktycznej w procesie edukacyjnym powoduje pogorszenie poziomu przygotowania osób wchodzących w życie zawodowe.

Po zmianie rządu posłowie Prawa i Sprawiedliwości zrobili wszystko, by staż nie zniknął z programu kształcenia lekarzy. Jego przywrócenie było jedną z pierwszych decyzji, jaką po wyborach w 2015 roku podjął ówczesny minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Czy teraz resort zmieni tę decyzję?

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia potwierdził, że rozmowy lekarzy z resortem koncentrowały się wokół nakładów na ochronę zdrowia i możliwości wcześniejszego osiągnięcia poziomu jej finansowania zapisanego w ustawie. Rezydenci oświadczyli, że ich postulat jest nadal aktualny. Chcą, by nakłady w 2024 roku osiągnęły pułap 6,8 proc. PKB, ale liczonych według metodologii obowiązującej w UE i w OECD (czyli bez stosowania ustawowej reguły N-2, odnoszącej wysokość nakładów na zdrowie do PKB sprzed dwóch lat).

Temat wysokości nakładów na zdrowie ma być kontynuowany za mniej więcej dwa tygodnie, podczas kolejnego spotkania. Ministerstwo ma przygotować analizę finansową uwzględniającą różne warianty.

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować