Podatek od cukru szybko nie uleczy

Na efekty trzeba będzie jeszcze poczekać, bo otyłość to zaniedbany problem

Lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego poparli projekt ustawy związany z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Podkreślają jednak, że choć może to pomóc w działaniach hamujących epidemię otyłości, jednocześnie jest dopiero zwiastunem zmian. Rząd powinien wprowadzać kolejne. 

– Lekarze rodzinni, choć na co dzień angażują się w walkę z otyłością pacjentów, nie są w stanie w krótkim czasie wpłynąć na zmianę nawyków żywieniowych. Potrzebne jest wsparcie państwa. Projekt ustawy związany z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów jest jednym z kroków, które mogą pomóc w działaniach hamujących plagę otyłości i jej następstw – mówi dr Tomasz Zieliński, prezes Lubelskiego Związku Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. 

Dodaje, że jeszcze nie tak dawno widok bardzo otyłych osób na polskich ulicach był rzadkością i raczej kojarzył się z Zachodem, zwłaszcza USA. Dziś wygląda na to, że dogoniliśmy ten Zachód, przynajmniej pod względem nadmiaru kilogramów.

Zauważa też, że coraz większym problemem staje się otyłość młodego pokolenia. Widać to także z perspektywy gabinetu lekarza rodzinnego. 

– Jako lekarze rodzinni dostrzegamy ten problem na co dzień podczas udzielania świadczeń. Szczególnie uwidacznia się to przy bilansach zdrowia dzieci. Według statystyk, polskie dzieci należą do najszybciej tyjących w Europie i na to wskazują także wykonywane przez nas regularne bilanse. Rosnąca liczba otyłych dzieci to bardzo niebezpieczne zjawisko, wobec którego nie można pozostawać obojętnym. W przyszłości te dzieci będą przecież obarczone całym bagażem chorób, którym można zapobiec, jeśli się podejmie działania odpowiednio wcześnie – podkreśla dr Zieliński. 

Zwraca też uwagę na fakt, że działania edukacyjne, które podejmują lekarze rodzinni podczas wizyt pacjentów, to za mało. Nie są w stanie w krótkim czasie spowodować zmiany nawyków zakupowych i żywieniowych. Potrzebna jest interwencja państwa. 

– Z nadzieją przyjmujemy projekt ustawy związany z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Pozyskane dzięki tej ustawie środki należy przeznaczyć na działania edukacyjne, profilaktyczne i szybkie wykrywanie chorób cywilizacyjnych – podsumowuje Lubelski Związek Lekarzy Rodzinnych – Pracodawców. 

Zasadniczym celem ustawy jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia walki z nadwagą i otyłością przez nałożenie dodatkowej opłaty na napoje i środki spożywcze z dodatkiem monosacharydów, disacharydów, oligosacharydów, kofeiny, guarany lub tauryny.

Środki te zostaną następnie przekazane do NFZ w celu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej. 

INK

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować