Kolejka do opisów wydłuża się

Dotkliwy brak radiologów

Zniesienie limitów na badania rezonansem i tomografię zaowocowało krótszym czasem oczekiwania. Ale samo wykonanie badania to jeszcze nie wszystko, bo konieczny jest jego opis. A na ten czeka się teraz dużej – wynika z badania Fundacji Onkologicznej Alivia.
Fundacja Onkologiczna Alivia na stronie kalejdoskop.pl publikuje aktualny czas oczekiwania na badania tomografii komputerowej oraz rezonansem magnetycznym. Portal śledzi zmianę sytuacji w zależności od rodzaju skierowania (tryb zwykły, pilny oraz w ramach karty DiLO). Pozwala również obserwować nierówności pomiędzy regionami.
Z danych wynika, że w przypadku rezonansu magnetycznego czas oczekiwania na badanie skrócił się ze 102 w listopadzie do 88 dni obecnie. Na cito z 55 do 48. Do tomografii komputerowej kolejka skróciła się o kilka dni i wynosi około czterech tygodni.
Problem polega na tym, że na opis czeka się obecnie ponad miesiąc. Powód – niewystarczająca liczba radiologów. W przypadku chorych na raka wynik uzyskany po tak długim czasie może nie odpowiadać już aktualnej sytuacji pacjenta.
Kłopotem jest także nierówny dostęp do badań. W niektórych miejscach czas oczekiwania na badanie tomografii komputerowej wynosi 10 dni, ale są też regiony, gdzie czeka się ponad cztery razy dłużej. To wszystko sprawia, że MZ nie może pochwalić się sukcesem.
Przypomnijmy, że 1 kwietnia 2019 roku na polecenie ministra zdrowia Narodowy Fundusz Zdrowia zniósł limity na operacje usunięcia zaćmy, tomografię komputerową i rezonans magnetyczny. Na operację zaćmy czeka się obecnie najwyżej kilka tygodni.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować