Lekarz w zetknięciu z koronawirusem - pytania i odpowiedzi

Lekarze pytają, eksperci odpowiadają

W chaosie informacji na temat koronawirusa brakuje rzetelnych informacji przydatnych lekarzom. Poprosiliśmy specjalistów o odpowiedzi na częste pytania lekarzy:

Czy jeśli lekarz miał kontakt z osobą podejrzewaną o zakażenie koronawirusem, powinien udać się na obowiązkową kwarantannę?
Prof. Włodzimierz Gut, Narodowy Instytut Zdrowia – PZH:
Kiedy lekarz się zorientuje, że miał kontakt z pacjentem, który mógł być zakażony, a lekarz ten nie miał wymaganego zabezpieczenia, powinien o zdarzeniu zawiadomić sanepid. Ten decyzją administracyjną skieruje lekarza na kwarantannę. Jeśli nawet lekarz tego nie zgłosi, a pacjent okaże się chory, sanepid i tak po przeprowadzeniu wywiadu z chorym dotrze do lekarza i zdecyduje o jego kwarantannie, a także mieszkających z nim osób.
Oznacza to, że przez 14 dni lekarz musi pozostać w domu i np. mierzyć temperaturę.
Jeśli badania pacjenta nie potwierdzą zakażenia koronawirusem, wtedy wszystkie osoby z kontaktu zakończą kwarantannę.
Oznacza to powrót lekarza do pracy.

Czy w takiej sytuacji lekarz od razu wzywa karetkę i udaje nią z przychodni do domu na kwarantannę?
Monika Kowalska, rzecznik Federacji Porozumienie Zielonogórskie:
Karetki służą do przewożenia osób chorych. Na kwarantannę należy się udać własnym transportem, najlepiej zabezpieczając się środkami ochrony osobistej, czyli maseczką jednorazową.

Czy lekarz może wystąpić o skrócenie 14-dniowej kwarantanny?
Prof. Włodzimierz Gut, Narodowy Instytut Zdrowia – PZH:
Skrócenie kwarantanny jest  możliwe tylko gdy są ku temu bardzo ważne powody. Jeśli na przykład w szpitalu brakuje specjalistów, jego dyrektor może wystąpić do sanepidu o skrócenie kwarantanny deficytowego lekarza. Po upływie minimalnego okresu 7 dni kwarantanny od momentu kontaktu z zakażonym, zostanie pobrany od lekarza wymaz i jeśli wynik będzie ujemny, lekarz zakończy kwarantannę i powróci do pracy.

Czy podczas kwarantanny lekarz może udzielać teleporad, zwłaszcza gdy czuje się dobrze i od strony medycznej nie ma do tego przeciwwskazań?
Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS:
Zgodnie z przepisami Państwowy Inspektor Sanitarny może wydać decyzję o poddaniu kwarantannie osoby przebywającej na terytorium RP, jeśli jest ona podejrzana o zakażenie lub chorobę zakaźną lub miała styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego. O kwarantannie może zdecydować także lekarz, a następnie ocenić stan zdrowia i wystawić zaświadczenie lekarskie.
Osoba, która otrzyma decyzję inspektora sanitarnego, powinna dostarczyć ją do pracodawcy lub ZUS. Ten dokument jest podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby (wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego) na ogólnych zasadach. Natomiast zwolnienie lekarskie automatycznie trafia do ZUS oraz do pracodawcy, który ma profil na PUE ZUS.
Lekarz, któremu została wydana decyzja inspektora sanitarnego lub innego lekarza o kwarantannie, ma prawo do świadczeń z tytułu choroby. Nie może więc w tym czasie wykonywać pracy.  Inaczej straci prawo do świadczenia.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować