Konsultant krajowy: silnie zalecam regularne golenie

Które rodzaje zarostu wpływają na szczelność półmasek?

Konsultant krajowy w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii prof. dr hab. Radosław Owczuk na nowo powstałej stronie internetowej opublikował komunikat z zaleceniami dotyczącymi zarostu lekarzy i prawidłowego korzystania ze środków ochrony indywidualnej.
Konsultant przypomina, że według obecnych zaleceń ECDC sugerowaną metodą ochrony układu oddechowego są półmaski FFP2 lub FFP3, a w przypadku ich niedoboru – maseczka chirurgiczna. – Dla wielu z państwa dopasowanie i zachowanie szczelności maski stanowi problem ze względu na zarost na twarzy. Jego obecność w linii przylegania jej brzegów powoduje wielokrotne zmniejszenie efektywności półmasek. Rozszczelnienie tego typu naraża noszącego na przedostawanie się patogenów z otoczenia do dróg oddechowych i grozi dalszym rozprzestrzenianiem się epidemii. Odwołując się do państwa poczucia odpowiedzialności, silnie zalecam regularne golenie zarostu u członków personelu medycznego stosującego półmaski bądź maski chirurgiczne – czytamy w komunikacie.
Prof. Owczuk zwraca uwagę, że według niektórych źródeł nawet zarost dłuższy niż jednodniowy może powodować powstawanie przecieku na krawędzi maski. Jak dodaje, zgodnie z wytycznymi CDC z 2017 roku istnieją rodzaje zarostu, które nie wpływają na szczelność półmasek. Konsultant szczegółowo przedstawia je w komunikacie. – Pamiętajmy: brody odrosną, a powierzchnia oddechowa płuc już nie wróci – konkluduje konsultant krajowy.
Na nowej stronie internetowej, którą prof. Owczuk uruchomił w obliczu pandemii koronawirusa, przedstawia także między innymi: artykuły o diagnostyce USG COVID-19, stanowisko Poltransplantu dotyczące wykorzystania narządów i tkanek do przeszczepień, zalecenia WHO/UNICEF o zapobieganiu stygmatyzacji i wykluczeniu chorych na COVID-19, zalecenia dla utrzymania dobrostanu psychicznego personelu OIT w obliczu pandemii, zalecenia dotyczące zmniejszenia transmisji zakażenia pomiędzy członkami personelu medycznego i nabycia zakażeń poza miejscem pracy.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować