Jak branża medyczna skorzysta z tarczy antykryzysowej?

Samorząd lekarski szykuje instrukcje

W jaki sposób firmy branży medycznej mogą skorzystać z tarczy antykryzysowej? Jak mówi podyplomie.pl dr Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, po ustaleniu ostatecznej wersji rozwiązań ustawowych samorząd lekarski wyda wskazówki dla lekarzy.
Przypomnijmy, że na tzw. tarczę antykryzysową składają się rozwiązania zawarte w pakiecie ustaw przyjętych w weekend przez Sejm podczas zdalnego posiedzenia. Przewidują one m.in.:
- zwolnienie ze składek na ZUS przez 3 miesiące dla właścicieli firm zatrudniających do 9 osób oraz dla osób samozatrudnionych o przychodzie poniżej trzykrotności przeciętnego wynagrodzenia,
- wypłacanie świadczenia postojowego w kwocie ok. 2 tys. zł dla zleceniobiorców (umowy- zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych,
- dofinansowanie wynagrodzeń pracowników do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla firm w kłopotach, które nie zwolnią pracowników.
W ocenie dr. Andrzeja Cisły, po powrocie do tradycyjnego trybu przyjęć po przejściu epidemii koronawirusa firmy medyczne znajdą się w zupełnie nowej rzeczywistości. Spodziewana recesja i zwolnienia pracowników spowodują zdecydowanie mniejszą liczbę pacjentów w sektorze komercyjnym.
Wiceprezes NRL zwraca uwagę, że pomoc państwa dotyczy firm zatrudniających do 9 pracowników. – Badamy, jaka będzie interpretacja, kto jest pracownikiem. Zastanawiamy się także, jak pomóc firmom, których nie obejmie tarcza, bo są zbyt duże – tłumaczy Andrzej Cisło.
Liczba takich firm może być znaczna, ponieważ niektóre z nich zatrudniają na stałych umowach lekarzy, pielęgniarki, fizjoterapeutów, laborantów czy fizjoterapeutów. Zazwyczaj też zainwestowały znaczne kwoty, aby świadczyć usługi wysokospecjalistyczne. – Popyt na nie może się jednak drastycznie zmniejszyć – zwraca uwagę wiceprezes Cisło.
Dodatkowo bardzo poważną barierą w powrocie na rynek może okazać się brak środków ochrony osobistej, niemożliwych obecnie do nabycia. – W przypadku praktyk lekarskich może to być najdziwniejsza tarcza antykryzysowa – utrzymywany przez władze art. 85a Prawa farmaceutycznego nie pozwoli w sytuacji ograniczenia obrotem zakupywać praktykom środki ochrony indywidualnej. Jak zatem pracować? – dodaje dr Andrzej Cisło.
Samorząd stara się ustalić, jakie warunki będą musiały spełnić podmioty i praktyki lekarskie, czy jedna pomoc nie wyklucza innej, jak złożyć wniosek i w jakich sytuacjach np. ZUS może odmówić umorzenia składki.
Wiele wskazuje na to, że tarcza zostanie błyskawicznie uchwalona i wejdzie w życie już w najbliższych dniach.

id