ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Minister Szumowski sprzeniewierzył się Kodeksowi Etyki Lekarskiej?
Pełnienie funkcji nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad
Młodzi lekarze chcą, by postawę ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego ocenił rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy. W mediach społecznościowych organizują akcję masowych wystąpień do rzecznika o wszczęcie postępowania wobec ministra, który pełniąc funkcję w administracji państwowej „nie tylko nie dopełnił swoich obowiązków, ale w sposób rażący naraził zarówno pacjentów, jak i personel medyczny na zagrożenie zdrowia i życia oraz złamał wielokrotnie Kodeks Etyki Lekarskiej, również podczas wypowiedzi w mediach”.
W piśmie do rzecznika powołują się na wypowiedzi ministra dotyczące testów na obecność SARS-CoV-2. Minister zapewniał, że są one dostępne, ale „pacjenci nie są kierowani na testy”.
Młodzi lekarze przypominają także, że Łukasz Szumowski podczas nocnego głosowania w Sejmie był przeciwny poprawce dotyczącej cotygodniowych testów na obecność wirusa dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia.
Ponadto rekomendował wybory korespondencyjne jako bezpieczną formę przeprowadzenia wyborów prezydenckich.
„Proszę o sprawdzenie, czy postępowanie Ministra Zdrowia lekarza Łukasza Szumowskiego jest zgodne z Kodeksem Etyki Lekarskiej” – napisała w opublikowanym w sieci piśmie inicjatorka akcji Katarzyna Pikulska z Porozumienia Chirurgów „Skalpel”. „Fakt piastowania przez danego lekarza stanowiska publicznego – w tym wypadku pełnienie funkcji Ministra Zdrowia – nie zwalnia go z obowiązku przestrzegania Kodeksu Etyki Lekarskiej, a w szczególności w żadnym razie nie uprawnia go do publicznego naruszania godności zawodu lekarza i podważania zaufania do tego zawodu” – argumentuje.
Akcja już zyskała duży odzew w sieci i wielu lekarzy zamierza wysyłać podobne pisma do lek. Eweliny Bobek-Pstruchy, Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej przy OIL w Warszawie.
Przygotowano także drugie pismo dotyczące wojewody mazowieckiego Konstantego Radziwiłła, który bezprawnie wydał nakazy pracy lekarzom ustawowo wyeliminowanym z takiej pracy.