BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Ilu jest zakażonych lekarzy?
Konieczne liczenie przypadków COVID-19 wśród medyków
Lekarz z kaliskiego domu opieki, który w ciężkim stanie leży w poznańskim szpitalu zakaźnym, nie jest jedynym medykiem walczącym z koronawirusem. Liczba zakażonych lekarzy rośnie w całym kraju. Ilu dokładnie ich jest, w jakim są stanie? – dane nie są na bieżąco podawane.
– Wiemy na pewno, że zakażonych jest ponad 90 lekarzy, członków naszej izby – poinformowała dziś podyplomie.pl Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. 1 kwietnia takich osób było 24. Izba apelowała do zakażonych lekarzy o zgłaszanie się, ponieważ samorząd oferuje im darmowe ubezpieczenia oraz inną pomoc. Tylko dla pierwszych 100 medyków izba przewidziała dodatkowe ubezpieczenie od zakażenia SARS-CoV-2, co oznacza, że wkrótce możliwości uzyskania tego rodzaju wsparcia się skończą.
Samorząd ponawia pytanie o dane ogólnopolskie dotyczące zakażenia lekarzy. Ostatnio GIS podał je pod koniec marca, po zapytaniach i interwencji samorządu lekarskiego. Wówczas zakażonych koronawirusem było 461 osób wśród całego personelu medycznego, czyli łącznie lekarzy, pielęgniarek i ratowników. Z tego hospitalizowanych – 106. – 17 proc. wszystkich wykrytych zakażeń! To jeden z najwyższych odsetków w Europie – komentował ekspert, dr Paweł Grzesiowski.
Rafał Hołubicki, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej, informuje podyplomie.pl, że utrzymujący się wysoki odsetek zakażeń mógłby świadczyć o wciąż niedostatecznej ochronie. – Lekarze, pielęgniarki i ratownicy to osoby z pierwszej linii frontu walki z epidemią. Jeśli nie wiemy, jaki odsetek pracowników wypada z walki, to jest absurd – ocenia Rafał Hołubicki. Zakażonym lekarzom potrzebna jest pomoc: mieszkania zastępcze, ubezpieczenia oraz opieka nad dziećmi.
– Każde nowe zachorowanie wśród medyków jest bardzo niepokojące, ponieważ osłabia siły w walce z epidemią. Dlatego niezmiennie podkreślamy ogromne znaczenie zapewnienia lekarzom jak najlepszej ochrony, co nadal niestety stanowi problem na froncie walki z koronawirusem. Środki ochronne, testy, procedury – to podstawa do skutecznej walki z epidemią – dodaje rzeczniczka OIL w Warszawie, Renata Jeziółkowska.