BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
WUM: zmiana warty na stanowisku rektora
Nowo wybrany rektor, prof. Zbigniew Gaciong, podkreśla potencjał uczelni
Prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong został nowym rektorem Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2020-2024 – zdecydowało 21 kwietnia Uczelniane Kolegium Elektorów.
Za kandydaturą prof. Zbigniewa Gacionga głosowało 118 elektorów, 80 głosów otrzymał obecny rektor, kontrkandydat, prof. dr hab. med. Mirosław Wielgoś. Jedna osoba wstrzymała się od głosu.
Tyle statystyka.
– Elektorzy i społeczność akademicka wybrali inną wizję rozwoju naszej uczelni. Zostaliśmy wyprzedzeni w ostatnich czterech latach przez cztery inne szkoły medyczne. Ale program, który państwu przedłożyłem, ma przywrócić miejsce należne nam z tytułu potencjału zdolnych studentów, wspaniałych nauczycieli, uczonych i pracowników. To oni zadecydują o tym, że w kolejnej kadencji nasz uniwersytet będzie się rozwijał – powiedział prof. Gaciong po ogłoszeniu wyników.
Dodał, że do sukcesu potrzebna jest praca wszystkich, także tych, którzy głosowali na kontrkandydata. Nowo wybrany rektor zaprosił wszystkich do pracy na rzecz uczelni. Zapowiedział także pierwsze posiedzenie Rady Rektorów w pierwszym tygodniu września.
Z kolei ustępujący 1 września rektor, prof. Wielgoś, powiedział: – Życzę tej uczelni wszystkiego najlepszego. Kocham tę uczelnię i nigdy nie przestanę, niezależnie od wszystkiego. Przez kolejne cztery miesiące będę nadal pracował z całych moich sił dla dobra tej uczelni.
Przypomnijmy, że prof. Gaciong ukończył I Wydział Lekarski Akademii Medycznej w Warszawie, na którym uzyskał również stopień doktora habilitowanego (1992) oraz tytuł profesora RP (1996). Od 1998 r. jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM. Profesor wchodzi także w skład Rady Dyscypliny Nauk Medycznych WUM (Nauki Medyczne Kliniczne Niezabiegowe). Jest również członkiem Rady Doskonałości Naukowej w dziedzinie nauk medycznych i nauk o zdrowiu – w dyscyplinie nauk medycznych.
W latach 1996-2002 był prodziekanem I Wydziału Lekarskiego, w 2002-2005 prodziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego, a w latach 2005-2012 dziekanem Centrum Kształcenia Podyplomowego. Jest prezesem Polskiego Towarzystwa Medycyny Personalizowanej. Należy do licznych krajowych i zagranicznych towarzystw naukowych (m.in. Towarzystwa Internistów Polskich, Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, High Blood Pressure Council – American Heart Association). Był pierwszym delegatem Polski do Europejskiego Stowarzyszenia Specjalizacji Medycznych (UEMS), a w kraju pełnił funkcję konsultanta krajowego w dziedzinie chorób wewnętrznych (2002-2009).