Szczepienia w czasie epidemii – które najpilniejsze?

Szczepienia w czasie epidemii w pytaniach i odpowiedziach

Które szczepienia ochronne u dzieci powinny być priorytetowe w czasie epidemii SARS-CoV-2, a które mogą zostać odroczone?

Odpowiada dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch

W czasie trwania pandemii COVID-19 należy z całą pewnością wykonywać szczepienia poekspozycyjne, a więc przeciwko wściekliźnie, tężcowi, ospie wietrznej i przeciwko odrze. Zgodnie z zaleceniami zarówno konsultantów krajowych jak i WHO, konieczne jest wykonywanie szczepień przeciwko WZW typu B i przeciwko gruźlicy w oddziałach noworodkowych. Ważna jest także kontynuacja, realizacja schematów pierwotnych i szczepień podstawowych. W związku z tym najmłodsze dzieci, zwłaszcza niemowlęta do szóstego miesiąca życia i ogólnie dzieci do 2 roku życia powinny być szczepione w miarę możliwości planowo. Natomiast dosyć bezpieczne wydaje się odroczenie szczepień u dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym, u nastolatków, a więc szczepień, które są zaplanowane w szóstym, dziesiątych, czternastym i dziewiętnastym roku życia, ponieważ tutaj opóźnienie, np. dwumiesięczne, nie wydaje się stanowić większego zagrożenia dla pacjentów.

 
Obejrzyj film lub ściągnij plik audio, który odtworzysz w dowolnym miejscu i czasiehttps://podyplomie.pl/medVOD/films/4968