Szczepienia u pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2

Szczepienia w czasie epidemii w pytaniach i odpowiedziach

Dziecko przebyło potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2. Po jakim czasie od odstąpienia objawów infekcji możemy powrócić do realizacji szczepień ochronnych? Czy potrzebujemy do tego znajomości aktualnego statusu wirusologicznego pacjenta?

Odpowiada dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch


W przypadku dziecka, które miało potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2, aby powrócić do normalnej aktywności, koniecznie jest uzyskanie wyników badania wirusologicznego, testów w kierunku SARS-CoV-2. Przypomnę, że takie testy są wykonywane 10-12 dni, a u dzieci 14 dni od pojawienia się objawów chorobowych albo od uzyskania pierwszego testu wskazującego np. na bezobjawowy przebieg zakażenia SARS-CoV-2. Wykonanie w ciągu 24 godzin dwóch testów i dwukrotne uzyskanie wyniku ujemnego uzasadnia zwolnienie pacjenta z izolacji. Jednak jeszcze przez siedem dni po zakończeniu izolacji zaleca się szczególną higienę rąk, dlatego dzieci w wieku przedszkolnym, szkolnym oraz nastolatki nie powinny jeszcze przez tydzień uczęszczać do przedszkola, żłobka czy szkoły, gdyż obecność RNA wirusa jest była stwierdzana jeszcze przez tydzień w kale. Należy także pamiętać o tym, że szczepienia powinny być odroczone u dzieci, które pozostawały w izolacji, również ze względu na to, że osoby opiekujące się takim dzieckiem, wymagają po zakończeniu izolacji jeszcze dwutygodniowej kwarantanny. W związku z tym proponowany optymalny czas do wznowienia szczepień to co najmniej 2 tygodnie po zakończeniu izolacji bądź kwarantanny. Czas ten może zostać oczywiście wydłużony, jeżeli przebieg zakażenia był szczególnie ciężki. Kwestia ustalenia momentu powrotu do szczepień powinna być w takim wypadku rozpatrywana indywidualnie.

 
Obejrzyj film lub ściągnij plik audio, który odtworzysz w dowolnym miejscu i czasiehttps://podyplomie.pl/medVOD/films/4971

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować