ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Najnowsze rekomendacje MZ i GIS dotyczące realizacji szczepień u dzieci
Szczepienia w czasie epidemii w pytaniach i odpowiedziach
Jakie są nowe rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i GIS dotyczące szczepień ochronnych u dzieci? Czy każda poradnia jest obecnie zobligowana do przywrócenia wszystkich wizyt szczepiennych?
Tekst na podstawie wypowiedzi dr n. med. Hanny Czajki
17 kwietnia 2020 r. ukazały się rekomendacje Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie szczepień dzieci. Od ponad miesiąca szczepienia, zgodnie z rekomendacjami, były wstrzymane. W tej chwili następuje powolny powrót. Naturalnie, istnieją rekomendacje związane z bezpieczeństwem i w związku z tym tylko poradnie, które mogą spełnić stosowne zalecenia, powinny powrócić do pracy i zapraszać pacjentów na wizyty szczepienne. Przede wszystkim należy zapewnić oddzielne pomieszczenia dla dzieci zdrowych, w tych pomieszczeniach nie powinni być przyjmowani pacjenci z infekcjami. Powinno się wyznaczyć także osobny korytarz, w którym na wizytę będą oczekiwały dzieci zdrowe. W korytarzu tym nie powinni oczekiwać na wizytę pacjenci chorzy. Następnym zaleceniem jest usunięcie z poczekalni i z gabinetów lekarskich zabawek, książeczek i pism, które zazwyczaj są elementem ich wyposażenia. Dziecko oczekujące na wizytę powinno być pod opieką rodzica, najlepiej żeby przebywało na kolanach czy na rękach opiekuna, aby ograniczyć jego kontakt z otoczeniem.
Istotną sprawą jest umówienie dziecka na wizytę. Nie ma wyznaczonych rekomendacji co do długości takiej wizyty, w praktyce czas przeznaczony na zbadanie dziecka, zaszczepienie, a także na odkażenie gabinetu wynosi do godziny. Procedury, które wiążą się z umówieniem wizyty to przede wszystkim telefonicznie upewnienie się, że zarówno dziecko, jak i cała jego rodzina są zdrowi i że w ostatnim czasie nie wystąpiły u nich objawy, które mogłyby wskazywać na zakażenie koronawirusem. W sytuacji, gdy mamy zdrowe dziecko i zdrową rodzinę, umawiamy wizytę na konkretną godzinę. Przed wejściem do gabinetu powinny nastąpić pomiar temperatury i ponowne zebranie wywiadu. Wizytę najlepiej ustalać na godziny poranne. Po starannym odkażeniu wszystkich powierzchni, badamy dziecko. Bardzo istotny jest odpowiedni strój ochronny lekarza - powinien mieć on na sobie maskę, a najlepiej dodatkowo przyłbicę, rękawiczki ochronne oraz jednorazowy fartuch nałożony na odzież medyczną.
Oczekiwanie na kolejną wizytę po przeprowadzonym szczepieniu powinno wynosić około pół godziny, w tym czasie należy starannie odkazić cały gabinet, dopiero wówczas można zaprosić następnego pacjenta. Co istotne, personel powinien pracować tylko w jednym miejscu, ponieważ największym ryzykiem przeniesienia zakażenia jest praca w kilku placówkach, w tym w szpitalu czy na oddziale SOR.
Obejrzyj film lub ściągnij plik audio, który odtworzysz w dowolnym miejscu i czasie ➤ https://podyplomie.pl/medVOD/films/4979