Szczepienie w dobie epidemii – jakie i u kogo?

Szczepienia w czasie epidemii w pytaniach i odpowiedziach

U kogo powinniśmy rozpocząć ponownie szczepienia w pierwszej kolejności i które szczepienia powinny zostać potraktowane jako priorytetowe?


Odpowiada dr n. med. Hanna Czajka


W profilaktyce chorób zakaźnych miał miejsce niewielki przestój. Wielu lekarzy niepokoiło się stanem zdrowia najmłodszych dzieci, w tym niemowląt, które jeszcze nie rozpoczęły szczepień. Choć przerwa nie była długa, to jednak dzieci, które urodziły się na początku roku, często po opuszczeniu oddziału noworodkowego nie kontynuowały szczepień. W związku z tym to właśnie tę grupę dzieci powinniśmy zaprosić na wizyty szczepienne w pierwszym rzędzie. Musimy również pamiętać o innych dzieciach wymagających wznowienia szczepień, do której to grupy należą m.in. dzieci z rozpoczętymi szczepieniami przeciwko rotawirusom. Należy przypomnieć, że szczepienia przeciwko zakażeniom rotawirusowym, powinny być rozpoczęte przed ukończeniem 12 tygodnia życia, a zakończone najlepiej w wieku 24 tygodni. W związku z tym dziecko, które jest na granicy tego wieku, powinno w pierwszym rzędzie pojawić się w przychodni, żeby można było rozpocząć lub kontynuować profilaktykę.

Najprostszą zasadą decydującą o kolejności zapraszania dzieci na wizyty szczepienne powinna być zasada, iż pierwszej kolejności szczepimy dzieci, które nie ukończyły jeszcze 6 miesiąca życia, bez względu na to czy wizyty realizujemy w celu rozpoczęcia czy kontynuowania szczepienia pierwotnego. Istotne jest także, by u dzieci, które mają opóźniony kalendarz szczepień, skrócić okres między szczepieniami. W tej szczególnej sytuacji, kiedy zależy nam na tym, żeby sprawnie realizować szczepienia, należy mieć na uwadze fakt, że rejestracja wielu szczepionek dozwala odstępy czterotygodniowe i zamiast odstępu sześcio- czy ośmiotygodniowego, wynikającego z programu szczepień, można wyznaczyć kolejną wizytę we wcześniejszym terminie. Jedynym wyjątkiem jest schemat szczepienia przeciw pneumokokom 2+1, który wymaga ośmiotygodniowego odstępu między pierwszą a drugą dawką. Pamiętajmy, że taki odstęp jest zarejestrowany i rekomendowany. Inne szczepionki możemy podawać w schematach zgodnych z rejestracją, najlepiej czterotygodniowych.

Ponieważ w związku z odroczeniem szczepień, wizyt i potrzeb będzie o wiele więcej niż zwykle, a dodatkowo czas pracy z jednym dzieckiem w gabinecie szczepień jest wydłużony. W związku z tym powinniśmy rozważyć, wykonywanie szczepień w jednym czasie, czyli nie rozdzielać ich, jak to często jest praktykowane. Pamiętajmy, że zgodnie z rejestracją i zapisem w programie szczepień, równoczasowe szczepienia są zalecane i dozwolone, a w tej sytuacji szczególnie rekomendowane.

Realizację programu szczepień znacznie ułatwiłoby, jeśli moglibyśmy zastosować szczepionkę wieloskładnikową, a zwłaszcza sześcioskładnikową, gdyż takie działania powodują, że wizyty odbędą się sprawnie i najmłodsze dzieci w krótkim czasie mogą zostać w pełni uodpornione.


Obejrzyj film lub ściągnij plik audio, który odtworzysz w dowolnym miejscu i czasiehttps://podyplomie.pl/medVOD/films/4978