Podróże ze zwiększoną transmisją chorób zakaźnych

Szczepienia w czasie epidemii w pytaniach i odpowiedziach

Łatwość podróżowania, także między państwami, jest czynnikiem wpływającym na zwiększoną transmisję chorób zakaźnych, co możemy obserwować podczas pandemii COVID-19. Przed jakimi chorobami zakaźnymi możemy się ustrzec dzięki rozszerzeniu kalendarza szczepień o szczepienia zalecane?

Na podstawie wypowiedzi dr n. med. Hanny Czajki


Przemieszczanie się ludzi pomiędzy krajami i kontynentami powoduje, że choroby przestają być właściwe dla jednego miejsca. Pamiętajmy o tym, że każda choroba, każdy drobnoustrój, może szerzyć się w tej chwili z kontynentu na kontynent, ponieważ świat stał się globalną wioską, a liczne podróże powodują, że już nie jedno miejsce, lecz cały świat zagrożony jest przeniesieniem bakterii czy wirusów, które są charakterystyczne dla danego miejsca.

Dobrym przykładem są tu meningokoki. Zakażenia wywołane przez meningokoki, do niedawna były związane z konkretnymi kontynentami i krajami. Jedynym źródłem zakażenia tymi bakteriami jest człowiek, dlatego  możliwość podróżowania po całym świecie spowodował, że stały się one realnym, globalnym zagrożeniem.  Najbardziej zagrożone zakażeniem są dzieci i osoby z grup ryzyka. Dlatego profilaktyka tych zakażeń w dobie pandemii jest szczególnie istotna, a zabezpieczenie przed meningokokiem B, który występuje na całym świecie, na wszystkich kontynentach, jak i  przed meningokokami A,C, W, Y i stanowi w tej chwili priorytetowe szczepienie zalecane.

Obejrzyj film lub ściągnij plik audio, który odtworzysz w dowolnym miejscu i czasiehttps://podyplomie.pl/medVOD/films/4984

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować