Dlaczego Ministerstwo Zdrowia nie podaje liczby zakażonych lekarzy?

Sprawą zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich

Mimo próśb Naczelnej Izby Lekarskiej władze wciąż nie podają liczby lekarzy zakażonych SARS-CoV-2. – Wiemy o około 150 zakażonych, ale ta liczba nie jest miarodajna, bo nie każdy zakażony lekarz informuje swoją okręgową izbę – tłumaczy Rafał Hołubicki, rzecznik Naczelnej Izby Lekarskiej.
Samorząd lekarski domaga się statystyk, by w największych ogniskach poprawić ochronę personelu, a także zapewnić wsparcie kryzysowe dla tych miejsc.
Oficjalne dane zostały podane przez GIS raz pod koniec kwietnia i dotyczyły ogólnej liczby medyków. Wtedy odsetek zakażonego personelu wynosił 17 proc., co było niepokojąco wysoką średnią. Później już takie komunikaty się nie pojawiały.
Sprawie postanowił przyjrzeć się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Jak stwierdził, obecnie informacje o zakażonym personelu medycznym nie są przekazywane w komunikatach Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Rzecznik poparł postulat Naczelnej Rady Lekarskiej, by informacje takie trafiały do pracowników ochrony zdrowia. – Rzecznik podziela postulat regularnego przekazywania informacji o zakażonym personelu medycznym pracownikom ochrony zdrowia i środowisku lekarskiemu. Informacje te znacząco ułatwiłyby pracę personelu medycznego, dyrekcji szpitali oraz wojewódzkich zespołów kryzysowych. Pozwoliłyby m.in. na lepsze monitorowanie sytuacji kadrowej w poszczególnych zawodach medycznych i umożliwiły planowanie dalszych działań – stwierdził Adam Bodnar.
W jego ocenie przekazywanie wszelkich istotnych informacji odpowiednim organom władzy i instytucjom publicznym jest kluczowe dla zapewnienia ochrony zdrowia obywateli.
RPO poprosił ministra Łukasza Szumowskiego o zajęcie stanowiska w tej sprawie. „Uprzejmie proszę Pana Ministra o przekazanie stanowiska w tej sprawie, w szczególności zaś informacji o praktyce zbierania i przekazywania tych danych, procedury współpracy w tym zakresie z Głównym Inspektorem Sanitarnym, a także o przesłanie kopii odpowiedzi udzielonej Naczelnej Radzie Lekarskiej – czytamy w liście RPO do ministra Szumowskiego.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować