Polska dostanie szybciej szczepionkę dzięki polskim naukowcom?

Walka z koronawirusem wśród głównych tematów rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem

Podczas wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu prezydent USA poinformował, że Polska uzyska „szybki dostęp do szczepionki na koronawirusa”, nad którą trwają intensywne prace.
Prezydenci zostali zapytani w środę na konferencji prasowej, czy jest szansa, aby Polska uczestniczyła w opracowywaniu i uzyskała wczesny dostęp zarówno do szczepionki, jak i leków na koronawirusa.
– Pracujemy bardzo mocno nad jednym i drugim, znajdujemy świetne odpowiedzi. Myślę, że czeka nas bardzo fajna i piękna niespodzianka, szybciej niż mogliście się państwo spodziewać – odpowiedział Donald Trump. Podkreślił, że Polska będzie angażowana „zarówno z punktu widzenia pomocy, jak i z punktu widzenia opieki nad Polakami, kiedy już będziemy mieli tę szczepionkę”.
– Mam nadzieję, że Polska będzie aktywnym uczestnikiem badań nad szczepionką na koronawirusa; mamy wysoko wykwalifikowanych naukowców, a obecność polskich lekarzy w USA jest wysoko oceniana przez stronę amerykańską – powiedział w środę w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda.
Duda był pytany, do jakiej konkretnie współpracy w dziedzinie walki z koronawirusem namawiał prezydenta USA Donalda Trumpa.
– Mamy bardzo wysoko wykwalifikowanych naukowców, mamy świetnie przygotowanych biotechnologów, którzy święcą światowe triumfy, wielu naszych biotechnologów pracowało i kształciło się na uczelniach w Stanach Zjednoczonych – podkreślił prezydent.
Przypomniał, że spotkał się z grupą polskich naukowców, którzy opracowali test na koronawirusa. Wiedząc o tym, że mamy takie kadry, już dwa miesiące tremu zaproponowałem prezydentowi Donaldowi Trumpowi współpracę pomiędzy naszymi naukowcami zajmującymi się kwestiami biotechnologicznymi i medycznymi a amerykańskimi – powiedział prezydent Duda.
Jak mówił, Donald Trump wyraził wolę takiej współpracy i została ona potem pogłębiona przez obecność polskich lekarzy wojskowych w Chicago, którzy dzielili się doświadczeniem w walce z koronawirusem. – Wiem, że obecność polskich lekarzy jest wysoko oceniana przez stronę amerykańską i jeżeli to wszystko zsumujemy, to mam nadzieję, że rzeczywiście będziemy aktywnym uczestnikiem tych badań, bo to w oczywisty sposób przybliża nas do tego, żeby ta szczepionka przeciwko koronawirusowi była jak najszybciej dostępna dla Polaków – powiedział Andrzej Duda.
Prezydentowi podczas wizyty w USA towarzyszy m.in. kpt Jacek Siewiera, lekarz z Wojskowego Instytutu Medycznego i szef wojskowo-medycznej misji, która w kwietniu, w okresie nasilenia epidemii koronawirusa, przebywała w Chicago w USA. Kpt Siewiera wcześniej był szefem takiej samej misji we włoskiej Lombardii. Obie misje służyły wymianie doświadczeń w skutecznej walce z epidemią koronawirusa.
Na temat szczepionek prezydent Duda wypowiedział się także dziś w TVP Info. Odpowiadał m.in. na pytanie, czy jeśli zostanie wynaleziony lek na koronawirusa przez Amerykanów, to Polacy będą mieli dostęp do niego jako jedni z pierwszych. – Umowy nie podpisaliśmy, była to rozmowa. Natomiast jeśli uczestniczymy w tych pracach, to jest oczywiste, że jednymi z tych, którzy będą mogli najszybciej z tego skorzystać, są współuczestnicy tego zadania – ocenił.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować