Ostra reakcja lekarzy po słowach prezydenta Dudy, że się nie szczepi

Doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków

- Za absolutnie nie do przyjęcia uznajemy słowa Pana Prezydenta Andrzeja Dudy, które padły w trakcie organizowanej przez TVP ,,debaty”, a w których Pan Prezydent podważył sens obowiązkowych szczepień ochronnych, a także sens szczepienia na grypę – napisała w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie. - Tocząca się kampania wyborcza nie może usprawiedliwiać promowania postaw antyzdrowotnych i szkodliwych dla zdrowia społeczeństwa, a doraźny interes polityczny nie może być ważniejszy niż zdrowie Polaków. To na osobach publicznych ciąży szczególna odpowiedzialność za słowa, jak również za promowane postawy.
Feralne słowa Andrzeja Dudy na temat szczepionek padły podczas poniedziałkowej debaty w TVP. Jedno z pytań obywateli dotyczyło szczepionki na koronawirusa. Urzędujący prezydent najpierw pochwalił się, że dzięki jego rozmowom z Donaldem Trumpem, polscy naukowcy zostali włączeni do prac nad szczepionką. W rezultacie, kiedy amerykańska szczepionka powstanie, Polska będzie miała do niej dostęp. Potem wypowiedział się na temat obowiązkowości ewentualnych szczepień.
- Absolutnie nie jestem zwolennikiem jakichkolwiek szczepień obowiązkowych. Powiem państwu otwarcie - ja osobiście nigdy się nie zaszczepiłem na grypę, bo uważam, że nie. Miałem oczywiście różne szczepienia jako dziecko i później jako dorastający chłopak, ale na grypę się nigdy nie szczepiłem i nie chcę się szczepić, i uważam, że szczepienia na koronawirusa absolutnie nie powinny być obowiązkowe. Proszę bardzo, kto chce, jeżeli będzie szczepionka, niech się zaszczepi, ale kto nie chce, to jest jego osobista decyzja - zadeklarował Andrzej Duda. Mówił także, że szczepionkę powinni otrzymać przede wszystkim seniorzy i że powinna być ona bezpłatna.
- Zwracamy się do Głównego Inspektora Sanitarnego, Ministra Zdrowia a także Rzecznika Praw Pacjenta o pilną reakcję i zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Jednocześnie, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, dopełni wszelkich starań, aby nadal przekazywać lekarzom i pacjentom rzetelną, naukową wiedzę nt. szczepień ochronnych – czytamy w stanowisku OIL w Warszawie.
W nocy z 6 na 7 lipca prezydent Duda napisał na swoim Twitterze: ''STOP MANIPULACJI! Uważam, że ewentualne szczepienie przeciw koronawirusowi nie powinno być obowiązkowe. Tak jak nie są obowiązkowe szczepienia przeciw grypie. Co do innych chorób (polio, gruźlica, szkarlatyna itp.), to zupełnie co innego. Inna rozmowa''.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować