ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Lekarze nie pozostawiają suchej nitki na prezydenckim Funduszu Medycznym
Pieniądze lepiej przeznaczyć na świadczenia, nie na biurokrację
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej odniosło się do projektu ustawy o Funduszu Medycznym.
Przypomnijmy, że złożony w czerwcu przez prezydenta projekt był odpowiedzią na falę krytyki, która spadła na niego po podpisaniu ustawy przekazującej 2 mld zł nie na onkologię, czego domagała się opozycja, ale na media publiczne. Prezydent zapowiedział, że fundusz w wysokości 4 mld zł rocznie będzie służył m.in. profilaktyce, wczesnemu wykrywaniu, diagnostyce i leczeniu chorób cywilizacyjnych, w tym nowotworowych i rzadkich, a także unowocześnianiu infrastruktury, np. szpitali. Ma to wpłynąć na poprawę jakości i dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej. Obecnie nad projektem trwają prace w Sejmie. Komisja zdrowia będzie nad nim obradować 21 lipca.
Samorząd lekarski w przesłanych do projektu uwagach podkreśla, że środki publiczne na zadania związane z ochroną zdrowia powinny być wydatkowane efektywnie i w sposób transparentny. Dlatego negatywnie ocenił powołanie kolejnego państwowego funduszu celowego służącego realizacji jedynie niektórych zadań publicznych w zakresie ochrony zdrowia.
„Tego rodzaju działania generują przede wszystkim dodatkowe koszty związane z obsługą funduszu pokrywane ze środków budżetowych, które mogłyby zostać przeznaczone bezpośrednio na poprawę warunków funkcjonowania podmiotów leczniczych oraz poszerzenie dostępności świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności do nowoczesnych metod leczenia i leków” – czytamy w stanowisku. Ponadto – jak podkreślono – wprowadzanie tego rodzaju doraźnych rozwiązań powoduje brak spójności w funkcjonujących rozwiązaniach systemowych w ochronie zdrowia.
W ocenie autorów pisma ustawa wprowadza mało transparentne i zawiłe procedury, które nie pozwalają na jednoznaczne stwierdzenie, na jakie cele i w jakim zakresie środki Funduszu Medycznego zostaną faktycznie przeznaczone. Projekt ustawy określa jedynie maksymalny limit wydatków z budżetu państwa w poszczególnych latach, nie wskazując kwot gwarantowanych. Jednocześnie w ramach funduszu przewidziane jest wyodrębnienie 4 subfunduszy. O podziale środków na poszczególne zadania, które będą finansowane z Funduszu Medycznego, zdecyduje minister zdrowia.
Projekt ustawy wprowadza również istotne zmiany w zakresie zasad refundacji leków. W ocenie NRL powinny być one procedowane w odrębnym trybie, po przedstawieniu przez projektodawcę oceny skutków tej regulacji.