ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Przez epidemię pilotaż opieki koordynowanej w POZ potrwa dłużej
NFZ o nowym terminie zakończenia programu
Z powodu trwającej epidemii COVID-19 NFZ wydłużył realizację programu Pilotaż POZ Plus o 3 miesiące – do 30 września 2021 roku. Taką możliwość przewidziano w ustawie o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r.
Realizowany od 2018 r. program POZ Plus wprowadza opiekę koordynowaną nad pacjentem w taki sposób, by to lekarz rodzinny długoterminowo zajął się chorym. Zakłada m.in. szybszą reakcję w razie wykrycia poważnej choroby już na etapie konsultacji z lekarzem rodzinnym.
Program opiera się na trzech filarach: koordynowaniu świadczeń w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, profilaktyce, w której ramach lekarz kieruje na bilans zdrowotny: podstawowy, a w razie potrzeby pogłębiony. Jeśli chory cierpi na chorobę przewlekłą, lekarz rodzinny sprawuje nad nim opiekę poszerzoną. Może on także skierować chorego do specjalistów takich jak psycholog, dietetyk, kardiolog, neurolog, endokrynolog czy fizjoterapeuta. Program zakłada też, że pacjent odbywa wizyty edukacyjne.
Taka organizacja ma odciążyć specjalistów, których czas ma być racjonalniej wykorzystany i zagwarantować szybszy dostęp do specjalistycznej diagnozy tym chorym, którzy w pierwszej kolejności tego wymagają.
Do projektu POZ Plus przystąpiło 37 świadczeniobiorców z 16 województw. Program przewidziany na cztery lata. Pochłonie ponad 170 mln zł z funduszy unijnych oraz NFZ.