Porozumienie Zawodów Medycznych rozwiązane

Organizacje związkowe medyków nie zawsze chcą iść tą samą drogą

Organizacje tworzące Porozumienie Zawodów Medycznych zdecydowały o jego oficjalnym rozwiązaniu. Jak przyznaje lek. Filip Płużański, przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, od dłuższego czasu współpraca organizacji tworzących Porozumienie Zawodów Medycznych była mało intensywna, a spotkania praktycznie się nie odbywały. - Pierwsze problemy pojawiły się już w czasie, kiedy Porozumienie Rezydentów podpisało porozumienie z ministrem zdrowia w lutym 2018 r.  Część związków nie była zadowolona uważając, że niedostatecznie zawalczyliśmy o nich – tłumaczy Płużański.
Jak dodaje, od tego czasu poszczególne grupy zawodowe prowadziły z Ministerstwem Zdrowia indywidualne rozmowy. – Ponownie różnica interesów ujawniła się przy okazji manifestacji 8 sierpnia w Warszawie. Część organizacji zaprotestowała przeciwko wykorzystywaniu szyldu Porozumienia Zawodów Medycznych do lansowania postulatów, które nie były wspólnie uzgodnione - tłumaczy Filip Płużański.
Organizacje zgodnie oświadczyły, że choć PZM zostało rozwiązane, to jeszcze nie jest definitywny koniec. - Organizacje związkowe medyków nie zawsze chcą iść tą samą drogą i mają do tego pełne prawo, jednak PZM to idea, ludzie i określony poziom współpracy pomiędzy medykami praktykami, a nie tylko działaczami. Póki potrafimy wspólnie jak najlepiej leczyć i walczyć każdego dnia o dobro pacjentów - PZM nie zniknie! – napisały na profilu na FB.
Porozumienie Zawodów Medycznych tworzyły: Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pracowników Fizjoterapii, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii, Ogólnopolski Związek Zawodowy Fizjoterapia, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (w tym Porozumienie Rezydentów OZZL) oraz dietetycy, psycholodzy, logopedzi, psychoterapeuci, Ogólnopolski Związek Zawodowy Fizyków Medycznych, Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować