Niedzielski o podwyżkach dla specjalistów: prace trwają

Związkowcy nie chcą już gwarantowanego 6750, ale 7800 zł brutto

W resorcie trwają prace nad uregulowaniem kwestii wynagrodzeń lekarzy specjalistów – zapewnił lekarzy Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas spotkania w Naczelnej Izbie Lekarskiej. Czy resort spełni postulowane przez Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy minimum 7800 zł dla specjalisty?
Sprawa robi się pilna, ponieważ na mocy tzw. ustawy Szumowskiego tylko do końca roku finansowane są z budżetu podwyżki do kwoty 6750 zł brutto, pod warunkiem podpisania przez lekarza specjalistę lojalki – deklaracji pracy w jednym szpitalu.
Związkowcy alarmowali, że niektórzy dyrektorzy zmuszeni covidowym kryzysem już zapowiedzieli obniżki płac lekarzy. Może to oznaczać, że wynegocjowane przez lekarzy zarobki zostaną zmniejszone nawet o 1 tys. zł brutto.
W najtrudniejszym położeniu znaleźliby się lekarze zatrudnieni na czas określony, którym po prostu kończy się aneks podpisany na dwa lata. Ich pensje wrócą wówczas do niższych stawek.
Zgodnie z porozumieniem zawartym przez lekarzy z ministrem zdrowia, od lipca 2018 roku wzrosły wynagrodzenia zasadnicze lekarzy specjalistów zatrudnionych w szpitalach, którzy zdecydowali się podpisać zobowiązania do pracy w jednym szpitalu. W zamian mają zagwarantowaną pensję zasadniczą w wysokości 6750 zł brutto, co stanowi ok. 1,5 przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce. Takie aneksy do umów o pracę podpisało 17 tys. specjalistów.
Zgodnie z ustaleniami z ministrem zdrowia, do końca maja lekarze mieli zasiąść do stołu z przedstawicielami resortu, ale plany te pokrzyżowała pandemia.
Związkowcy domagają się nie tylko utrzymania obecnego finansowania, ale też jego zwiększenia. Przypominają, w ciągu dwóch lat zmieniła się stawka minimalnego wynagrodzenia i choćby z tego powodu specjaliści powinni otrzymać wyższy dodatek.
Jak wskazywał w liście do MZ przewodniczący OZZL Krzysztof Bukiel, zgodnie z wyliczeniem na dziś pensja zasadnicza lekarza ze specjalizacją powinna wynosić ok. 7800 zł. Dodatkowo porozumienie powinno zostać uzupełnione o omówienie sposobu i terminu realizacji zasady: jeden lekarz – jeden etat, czyli pracy lekarza na wyłączność u danego pracodawcy w zamian za odpowiednie wynagrodzenie.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować