E-recepty 75+ od października

Lekarze zniecierpliwieni, resort nie widzi problemu

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło, że 1 października system e-Zdrowie umożliwi dostęp do informacji o lekach i wyrobach medycznych przepisanych pacjentom powyżej 75. roku życia.
Takiej informacji udzieliło Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pismo prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyi, który 28 lipca zwrócił uwagę, że mimo wprowadzenia przepisów poszerzających krąg osób uprawnionych do wystawiania recept dla pacjentów 75+, faktyczne skorzystanie z ich rozwiązań jest dla nich wyłączone.
Poszerzenie kręgu osób uprawnionych do wystawiania recept na bezpłatne leki „75+” przewiduje ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która weszła w życie 1 lipca 2020 r. Recepty wystawione w postaci elektronicznej mogą od tej pory wystawiać nie tylko lekarze i pielęgniarki POZ, ale także lekarze lub pielęgniarki AOS oraz lekarze szpitala w związku z zakończeniem leczenia szpitalnego.
Według Ministerstwa Zdrowia uruchomienie funkcjonalności P1 dla recepty 75+ wyznaczone na 1 października nie pozbawia pacjentów dostępności do niezbędnych dla nich leków. Recepty 75+ mogą być nadal wystawiane na dotychczasowych zasadach, tj. m.in. przez lekarza POZ, na podstawie prowadzonej przez siebie dokumentacji medycznej.
Resort podkreślił, że POZ odgrywa kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia, ponieważ jest pierwszym etapem, w którym pacjent pojawia się w systemie opieki zdrowotnej, a także zapewnia odpowiednie kierowanie pacjenta na inne poziomy opieki zdrowotnej.
Ministerstwo Zdrowia doprecyzowuje jednak, że uprawnieni do wystawiania wspomnianych recept są nie tylko lekarze POZ i pielęgniarki POZ, ale wszyscy lekarze realizujący świadczenia opieki zdrowotnej w ramach zawartej z Narodowym Funduszem Zdrowia umowy o udzielanie świadczeń z zakresu POZ.

id