Lekarzu, poinformuj ozdrowieńca o możliwości oddania osocza

Do akcji dołączają medycy z całej Polski

Lekarze, których pacjenci właśnie przeszli COVID-19, mogą zainspirować ich do oddania osocza lub – jeśli sami są ozdrowieńcami – mogą dać przykład.
Do oddawania osocza wezwał ozdrowieńców w apelu prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja. „W szpitalach na podanie osocza ozdrowieńców czeka wielu ciężko chorych pacjentów. Możecie im pomóc, oddając krew. Dawcą może być każdy ozdrowieniec” – napisał.
Już wcześniej wielu medyków w mediach społecznościowych o to apelowało, także lekarze Porozumienia Zielonogórskiego z całej Polski kontaktują się ze swoimi pacjentami, którzy pokonali koronawirusa. Przekazują im informacje o terapii i miejscach, gdzie można oddać osocze i zachęcają do tej formy solidarności w obliczu pandemii.
Badania potwierdzają, że wśród osób, którym podano osocze w ciągu trzech dni od rozpoznania, a także wśród osób, którym podano osocze zawierające wysokie stężenie przeciwciał neutralizujących wirusa, uzyskano zmniejszenie ryzyka zgonu.
Żeby oddać osocze, wystarczy zgłosić się do najbliższego Centrum Krwiodawstwa. Kto powinien się zgłaszać? Osocze może być pobrane od osób, które:
- miały potwierdzony dodatni wynik badania na koronawirusa
- przeszły leczenie i zostały uznane za osoby w pełni zdrowe
- uzyskały dwa ujemne wyniki badania na koronawirusa, a od wykonania ostatniego badania minęło minimum 14 dni
- minęło 28 dni od ustąpienia objawów lub 18 od zakończenia izolacji
- są w wieku 18-60 lat
- nie mają i nie leczą się z powodu przewlekłych chorób
- spełniają wymagania stawiane wszystkim potencjalnym dawcom krwi i osocza.
W przypadku kobiet, które były w ciąży albo osób, które w przeszłości miały przetaczaną krew lub jej składniki, najpierw będzie konieczne wykonanie dodatkowego badania w Centrum Krwiodawstwa.
– Dołączcie do tych, którzy pomogli Wam i pomóżcie w uratowaniu innych. Dzięki Wam możemy przechylić szalę w walce z wirusem. Dzięki Wam możemy go szybciej zwalczyć i sprawić, że więcej osób odzyska zdrowie. Ich los jest również w Waszych rękach! Bądźmy solidarni! – zaapelował prof. Matyja.

Szczegóły dla zainteresowanych znajdują się np.na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie:
https://www.rckik-warszawa.com.pl/potrzebne-osocze-od-os%C3%B3b,-kt%C3%B3re-wyzdrowia%C5%82y-po-przechorowaniu-covid-19-stan-30-10-2020.html

id