ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Lekarzu, nie chcesz powołania – wypełnij oświadczenie
Izby rozpoczęły przygotowania na wypadek kierowania lekarzy do pracy przez wojewodę
„Lekarzu, lekarzu dentysto. Jeśli nie podlegasz skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii, wypełnij oświadczenie” – tymi słowami zwróciła się do zrzeszonych lekarzy Śląska Izba Lekarska za pośrednictwem swojej strony internetowej.
Akcja izby ma związek z nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych, która właśnie weszła w życie. Mimo protestu samorządu lekarskiego umieszczono w niej zapis, zgodnie z którym izby lekarskie mogą zostać zobowiązane do przekazania wojewodzie albo ministrowi zdrowia listy lekarzy i lekarzy dentystów, których można skierować do pracy z pacjentami zakażonymi SARS-CoV-2.
– Ponieważ izby lekarskie nie posiadają danych świadczących o podstawie wyłączenia lekarza bądź lekarza dentysty ze skierowania do takiej pracy, uprzejmie prosimy o wypełnienie poniższego oświadczenia i przesłanie go na adres kontakt@izba-lekarska.org.pl (prosimy w treści maila podać imię i nazwisko) lub dostarczenie go osobiście do siedziby ŚIL i pozostawienie w Informatorium w godzinach pracy izby – informuje ŚIL w Katowicach.
Do śląskiej izby trafiło wiele pytań w tej sprawie. Izba wyjaśnia, że w przypadku gdy dziecko jest w wieku do lat 18, a obydwoje rodzice są lekarzami lub lekarzami dentystami, do pracy przy zwalczaniu epidemii może być skierowane wyłącznie jedno z nich.
Kto nie podlega skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii? Zgodnie z art. 47 ust. 3 wymienionej ustawy:
1) osoby, które nie ukończyły 18 lat bądź ukończyły 60 lat w przypadku kobiet lub 65 lat w przypadku mężczyzn
2) kobiety w ciąży
3) osoby samotnie wychowujące dziecko w wieku do 18 lat
4) osoby wychowujące dziecko w wieku do 14 lat
5) osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności lub orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego
6) osoby, u których orzeczono częściową lub całkowitą niezdolność do pracy
7) inwalidzi i osoby z orzeczonymi chorobami przewlekłymi, na których przebieg ma wpływ zakażenie lub zachorowanie na chorobę zakaźną będącą przyczyną epidemii lub orzeczona choroba przewlekła ma wpływ na przebieg bądź zachorowanie na chorobę zakaźną
8) osoby, o których mowa w art. 2 Ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 1637), oraz posłowie i senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej.
Jak informuje ŚIL, oświadczenie powinni złożyć lekarze, którzy spełniają przynajmniej jedno z wymienionych kryteriów, poza kryterium wieku. Listę osób powyżej 60 roku życia izba ustali samodzielnie w oparciu o ich PESEL.
Złożenie oświadczenia jest dobrowolne, jednakże okręgowa izba przekaże wojewodzie lub ministrowi zdrowia wykaz lekarzy i lekarzy dentystów z pominięciem wyłącznie tych, którzy złożą oświadczenie oraz tych, którzy ukończyli 60/65 rok życia. Ma to uchronić lekarzy przed wadliwymi skierowaniami przez wojewodę.
Izba podkreśla, że informacje zostaną przekazane wojewodzie lub ministrowi zdrowia wyłącznie w przypadku nałożenia na izbę takiego obowiązku.
Na przygotowanie listy lekarzy i lekarzy dentystów, którzy mogą zostać powołani do pracy przy pacjentach chorych na COVID-19, ustawa przewiduje jedynie 7 dni od otrzymania od wojewody lub ministra zdrowia wezwania do przedłożenia listy przez samorządy lekarskie.