Które przychodnie będą szczepić na COVID-19?

Porozumienie Zielonogórskie krytycznie o planowanej akcji szczepień

Federacja Porozumienie Zielonogórskie domaga się zawieszenia obecnego naboru placówek, które przeprowadzą szczepienia przeciwko SARS-CoV-2 i złagodzenia kryteriów.
To reakcja na ogłoszenie przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia 4 grudnia zaproszenia do udziału w Narodowym Programie Szczepień ochronnych przeciwko SARS-CoV-2.
Według Porozumienia Zielonogórskiego wymogi, które muszą spełnić świadczeniodawcy, ograniczą liczbę punktów, w których obywatele mogą się szczepić. W rezultacie stopnień wyszczepienia populacji Polski będzie za mały, by uzyskać odporność populacyjną przeciwko COVID-19.
Jakie są zastrzeżenia PZ?
1. Niezrozumiałe jest, dlaczego z programu szczepień wyłączono pracowników i pacjentów podmiotów udzielających wyłącznie stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych (szpitale, zakłady opiekuńczo-lecznicze i zakłady pielęgnacyjno-opiekuńcze) - są to grupy najbardziej zagrożone zakażeniami i powikłaniami.
2. Wyśrubowane wymagania wobec podmiotów leczniczych, które się wzajemnie wykluczają, np.
- prowadzenie nieprzerwanie szczepień przez co najmniej 5 dni w tygodniu,
- prowadzenie szczepień przez zespół wyjazdowy w miejscu zamieszkania/pobytu pacjenta,
- zdolność do wykonywania co najmniej 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepiący w punkcie szczepień przy warunku utrzymania niezakłóconego udzielania dotychczasowych świadczeń zapisanych w umowie z NFZ.
Większość małych przychodni nie spełnia tych warunków i dlatego nie będzie mogła wziąć udziału w naborze.
3. Zbędne dookreślanie warunków lokalowych i wyposażenie punktu szczepień – procedura ta jest jasno określona przepisami obowiązującego prawa.
4. Brak procedury postępowania przed szczepieniem (kryteria kwalifikacji, dyskwalifikacji), brak określenia sposobu realizacji drugiej dawki szczepionki.
5. Brak określenia, kto ponosi odpowiedzialność za ew. roszczenia pacjentów po wystąpieniu NOP wczesnych, a w szczególności późnych, obecnie nieznanych.
Porozumienie Zielonogórskie proponuje:
1. Przeprowadzić akcję szczepień, bez wcześniejszego naboru, na bazie obecnie istniejących punktów szczepień zgodnie z istniejąca umową z Narodowym Funduszem Zdrowia. Liczba szczepień uzależniona winna być od możliwości organizacyjnych i kadrowych wykonujących je placówek. Liczba wykonanych szczepień nie może być mniejsza niż 10 dziennie. Wyjazdowy zespół szczepiący powinien funkcjonować raz w tygodniu. Przeprowadzanie szczepień może zmienić harmonogram i organizację udzielanych dotychczas świadczeń.
2. Do wykonywania szczepień powinny zgłaszać się również podmioty, które nie mają umowy na POZ (dodatkowe wsparcie akcji szczepienia). W tym przypadku konieczne jest przeprowadzenie akcji naboru.
3. Ustalenie sposobu dystrybucji szczepionki firmy Pfizer – wg FPZ w tym przypadku może sprawdzić się dotychczasowy model, tj. dostarczenie szczepionki podmiotowi raz w tygodniu.
4. Formalne ustalenie i opublikowanie kolejności grup populacji polskiej podlegających szczepieniu.
5. Jak najszybsze ogłoszenie w języku polskim Charakterystyki Produktu Leczniczego szczepionki planowanej do wykorzystania w akcji oraz przeszkolenie personelu szczepiącego w koniecznych do wykonania szczepienia procedurach.
6. Przejęcie przez państwo odpowiedzialności cywilnej i karnej z podmiotu i personelu szczepiącego dostarczonymi szczepionkami za NOP wczesne i odległe oraz skutki szczepienia, które w momencie szczepienia nie są znane. Należy także do ustawy covidowej wprowadzić przepis zwalniający podmioty oraz personel z odpowiedzialności odszkodowawczej za wszelkie skutki niepożądane. Ewentualne roszczenia z tego tytułu mogą być kierowane wyłącznie wobec skarbu państwa.
7. Zniesienie obligatoryjności koordynatora w składzie zespołu szczepiącego.
8. Utylizację przez państwo i na koszt państwa niewykorzystanych szczepionek oraz określenie, jakie będą zasady rozliczeń za szczepionki niewykorzystane.
9. Urealnienie wartości wyceny świadczeń w przypadku transportu i szczepień w miejscu zamieszkania.
10. Wskazanie, czy na jedno szczepienie składają się dwie iniekcje, czy jedna, ponieważ wynagrodzenie za szczepienia zostało określone niejednoznacznie.
11. Konieczne jest także wsparcie akcji kampanią promującą szczepienia.

id