Każda placówka POZ może zgłosić się do akcji szczepień na koronawirusa

Wyniki 17 grudnia, NFZ nie wyklucza dodatkowej kwalifikacji

Poradnie rodzinne nie będą musiały prowadzić szczepień przeciw COVID-19 przez pięć dni w tygodniu i szczepić w tym czasie co najmniej 180 osób - przedstawiciele rządu ustąpili i zgodzili się na propozycje Porozumienia Zielonogórskiego.
NFZ zaprosił 4 grudnia placówki do udziału w Narodowym Programie Szczepień przeciwko SARS-CoV-2, ale wymogi były trudne do spełnienia i powszechnie krytykowane.
Ustalenia związane z ostatecznym kształtem warunków przystąpienia do Narodowego Programu Szczepień zapadły po wideokonferencji zorganizowanej w środę przez szefa Kancelarii Premiera, ministra Michała Dworczyka, i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z udziałem Porozumienia Zielonogórskiego.
Zgodnie z wnioskami Federacji, w ogłoszeniu zmieniono zapisy umożliwiające zgłoszenie się do szczepień każdej placówce POZ. Świadczeniodawcy POZ zostali wyłączeni z obowiązku prowadzenia szczepień przez co najmniej 5 dni w tygodniu, jak zapisano w poprzedniej wersji, oraz z obowiązku posiadania zdolności do wykonywania co najmniej 180 szczepień tygodniowo przez jeden zespół szczepiący w punkcie szczepień. Ostatecznie nie jest wymagana minimalna liczba dni prowadzenia szczepień ani nie obowiązuje minimum deklarowanej zdolności ich wykonywania. Jednocześnie, zgodnie z oczekiwaniami Porozumienia Zielonogórskiego, z warunków przystąpienia do NPS usunięto zapis: „udział w programie szczepień świadczeniodawcy posiadającego umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej nie może naruszać warunków tej umowy, w szczególności w zakresie dostępności do świadczeń pozostałych pacjentów”.
Obecnie Zarząd Federacji rekomenduje zgłaszanie się do Narodowego Programu Szczepień. Zachęca do tego zarówno członków Porozumienia Zielonogórskiego, jak i pozostałe placówki POZ w Polsce.
Jeszcze dziś (piątek) do Narodowego Programu Szczepień można się zgłosić poprzez wypełnienie formularza na stronie internetowej https://formularze.ezdrowie.gov.pl/.
Jak informuje podyplomie.pl Paweł Florek, zastępca dyrektora Biura Komunikacji Społecznej NFZ, rozpatrywanie wniosków potrwa do 17 grudnia. - Po sprawdzeniu wszystkich formularzy, opublikujemy ostateczną listę placówek, które zakwalifikowały się do Narodowego Programu Szczepień. Po zakończeniu naboru i przeanalizowaniu wszystkich złożonych wniosków, w razie konieczności, będą podejmowane dalsze decyzje, np. w sprawie kwalifikacji dodatkowych placówek do programu. O tym, jakie ewentualnie będą to decyzje, zdecydują wyniki trwającego naboru - wyjaśnił dyrektor Florek.

id