Jak na koronawirusa będą szczepieni medycy?

Większość nie w swoim miejscu pracy

- Spodziewamy się, że do szczepienia lekarzy będą wyznaczone punkty w większych szpitalach. To bardziej praktyczne, niż rozsyłanie szczepionek dla medyków  do wszystkich przychodni – mówi podyplomie.pl dr Wojciech Pacholicki z Porozumienia Zielonogórskiego.
Jak podkreśla lekarz, lekarze PZ wciąż czekają na oficjalne informacje w tej sprawie.
Michał Dworczyk, który został pełnomocnikiem rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, poinformował w piątek, że szczepionki (ok. 1 mln dawek) dotrą do Polski w styczniu. Jako pierwsi zaszczepieni będą medycy.
Zdaniem dr Pacholickiego, zainteresowanie szczepieniem wśród lekarzy będzie zdecydowanie większe niż np. w przypadku grypy, z uwagi na wyższe wskaźniki śmiertelności w przypadku COVID-19. W jego ocenie zaszczepi się większość medyków.
To, że jednak szczepienia organizowane będą w wyznaczonych punktach, potwierdza Wojewódzki Szpital Specjalistyczny Megrez w Tychach, który ogłosił, że stanie się tzw. szpitalem węzłowym w Narodowym Programie Szczepień przeciwko COVID-19.
Oznacza to, że w tyskim szpitalu znajdować się będzie punkt bezpłatnych szczepień dla personelu podmiotów wykonujących działalność leczniczą oraz aptek.
- Żeby umożliwić skorzystanie z bezpłatnych szczepień personelowi tych podmiotów, trzeba najpóźniej 18 grudnia, do godziny 12.00, przekazać do Działu Statystyki Medycznej WSS Megrez listy z danymi pracowników wyrażających gotowość do zaszczepienia się (imię, nazwisko i PESEL) - informuje nas szpital.
W tyskiej placówce uruchomiony został ponadto kontaktowy adres mailowy szczepieniacovid@szpitalmegrez.pl. Za jego pośrednictwem również można przekazywać w formie zaszyfrowanych plików listy pracowników chcących się zaszczepić.

id