Szczepionki na grypę zmarnują się w szpitalach?

Jeszcze nie wszystko stracone

Wraz z początkiem szczepień przeciwko COVID-19 zmalało zainteresowanie tymi na grypę. W efekcie zapasy szczepionek na grypę dla personelu zalegają w szpitalach i za chwilę trafią na śmietnik, podczas gdy w aptekach ogólnodostępnych od dawna ich nie ma.
O sprawie doniosła „Rzeczpospolita” 5 lutego. Gazeta zwraca uwagę, że w wielu aptekach szpitalnych, które otrzymały darmowe szczepionki dla swojego personelu medycznego, sfinansowane przez rząd, zalegają niewykorzystane dawki. Część szpitali zwróciła już nadmiar do Agencji Rezerw Materiałowych, zgodnie z zaleceniami Ministerstwa Zdrowia.
Inne dopiero zamierzają to zrobić. Problem w tym – jak pisze „Rz” – że zwrot niewykorzystanych szczepionek przez szpitale w lutym tak naprawdę jest jednoznaczny z wyrzuceniem ich do kosza. Gazeta wskazuje, że Polacy obecnie są zainteresowani szczepieniem przeciwko COVID-19, a nie grypie, choć w Polsce sezon grypowy, z największą zachorowalnością, przypada na okres od stycznia do marca.
Według informacji uzyskanych przez „Rz” szpitale zamówiły 247 991 szczepionek przeciwko grypie z puli MZ. Nie wiadomo dokładnie, ile z nich nie zostało wykorzystanych i pozostaje w magazynach aptek szpitalnych. Nie wiadomo też, ile personelu zaszczepiło się na grypę.
Dane będą dostępne w PZH dopiero po zakończeniu sezonu szczepień.
A może teraz, gdy większość medyków ma już za sobą szczepienia przeciwko COVID-19, warto, by pomyśleli o dodatkowym szczepieniu na grypę?
Przypomnijmy, że w ulotce preparatu firmy Pfizer/BioNTech czytamy, że nie przeprowadzono badań dotyczących jednoczesnego podania produktu z innymi szczepionkami. Od uczestników badania klinicznego wymagano zachowania co najmniej 14-dniowego odstępu przed podaniem i po podaniu szczepionki przeciw grypie. Nie ma więc przeciwwskazań do przyjęcia po szczepieniu na COVID-19, szczepionki przeciw grypie. Zalecana jest jednak 14-dniowa przerwa między tymi szczepieniami.
Podobne zastrzeżenie – o 14-dniowym odstępie między szczepionkami – znajdziemy w charakterystyce produktu leczniczego szczepionki przeciw COVID-19 firmy Moderna.


id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować