Polskie szpitale przygotowują się na przyjęcie pacjentów ze Słowacji i Czech

Kryzysowa sytuacja u południowych sąsiadów

– W najbliższych dniach przyjmiemy około 10 pacjentów w stanie ciężkim ze Słowacji; zostaną oni przewiezieni do szpitala w Nowym Targu – poinformował w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Trwają też rozmowy o pomocy dla Czech.
Andrusiewicz potwierdził, że rozmowy między Polską a Słowacją zmierzają ku końcowi. Na pewno jednak w najbliższych dniach przyjmiemy około 10 pacjentów ze Słowacji w stanie ciężkim, z oddziałów intensywnej opieki medycznej. Będą oni przewiezieni do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Jana Pawła II w Nowym Targu. W gotowości jest też szpital w Rzeszowie.
Także Czechy, gdzie zakażeń jest pięć raz więcej niż w Polsce, zwróciły się do nas o pomoc. Możliwości tamtejszych szpitali są na granicy wyczerpania. Bardzo duże ryzyko załamania się opieki szpitalnej jest obecnie w miastach Hradec Kralove oraz Karlowe Wary. Sytuacja pogarsza się także w regionach pilzneńskim, ujsteckim, pardubickim i libereckim.
Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z COVID-19. Z materiału, który resort zdrowia przedstawił na czwartkowym posiedzeniu gabinetu, wynika, że strona polska zwróci się do Komisji Europejskiej o zwrot kosztów transportu pacjentów.
Przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki zaproponował Czechom i Słowacji miejsca w polskich szpitalach dla pacjentów z COVID-19. Premier zapowiedział na konferencji prasowej w Katowicach (18 lutego), że Polska czeka tylko na sygnał od partnerów w Pradze i Bratysławie.
– Gdyby była taka potrzeba, deklaruję, że jesteśmy gotowi udzielić wsparcia Słowakom, jeśli będą mieli taką potrzebę, aby pacjentów przekierować do Polski, żebyśmy my ich leczyli – mówił podczas sobotniego briefingu przed nowotarskim szpitalem wojewoda Łukasz Kmita.
Od soboty, 27 lutego, Polska wprowadzi obowiązek kwarantanny dla osób powracających z Czech i Słowacji. Nie dotyczy to osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki lub po okazaniu negatywnego testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu poprzednich 48 godzin.
U naszych południowych sąsiadów od kilku tygodni panuje bardzo ciężka sytuacja epidemiczna. Czechy znajdują się w światowej czołówce państw, jeśli chodzi o wzrost zakażeń na milion mieszkańców. Powodem jest nowa, brytyjska mutacja koronawirusa. Włądze ogłosiły stan wyjątkowy, od kilku dni alarmują, że szpitale są na granicy swoich możliwości.

id