Polskie szpitale przygotowują się na przyjęcie pacjentów ze Słowacji i Czech

Kryzysowa sytuacja u południowych sąsiadów

– W najbliższych dniach przyjmiemy około 10 pacjentów w stanie ciężkim ze Słowacji; zostaną oni przewiezieni do szpitala w Nowym Targu – poinformował w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Trwają też rozmowy o pomocy dla Czech.
Andrusiewicz potwierdził, że rozmowy między Polską a Słowacją zmierzają ku końcowi. Na pewno jednak w najbliższych dniach przyjmiemy około 10 pacjentów ze Słowacji w stanie ciężkim, z oddziałów intensywnej opieki medycznej. Będą oni przewiezieni do Podhalańskiego Szpitala Specjalistycznego imienia Jana Pawła II w Nowym Targu. W gotowości jest też szpital w Rzeszowie.
Także Czechy, gdzie zakażeń jest pięć raz więcej niż w Polsce, zwróciły się do nas o pomoc. Możliwości tamtejszych szpitali są na granicy wyczerpania. Bardzo duże ryzyko załamania się opieki szpitalnej jest obecnie w miastach Hradec Kralove oraz Karlowe Wary. Sytuacja pogarsza się także w regionach pilzneńskim, ujsteckim, pardubickim i libereckim.
Rząd Czech negocjuje z Polską i Niemcami bezpłatną pomoc na zasadzie wzajemności dla swoich pacjentów z COVID-19. Z materiału, który resort zdrowia przedstawił na czwartkowym posiedzeniu gabinetu, wynika, że strona polska zwróci się do Komisji Europejskiej o zwrot kosztów transportu pacjentów.
Przed tygodniem premier Mateusz Morawiecki zaproponował Czechom i Słowacji miejsca w polskich szpitalach dla pacjentów z COVID-19. Premier zapowiedział na konferencji prasowej w Katowicach (18 lutego), że Polska czeka tylko na sygnał od partnerów w Pradze i Bratysławie.
– Gdyby była taka potrzeba, deklaruję, że jesteśmy gotowi udzielić wsparcia Słowakom, jeśli będą mieli taką potrzebę, aby pacjentów przekierować do Polski, żebyśmy my ich leczyli – mówił podczas sobotniego briefingu przed nowotarskim szpitalem wojewoda Łukasz Kmita.
Od soboty, 27 lutego, Polska wprowadzi obowiązek kwarantanny dla osób powracających z Czech i Słowacji. Nie dotyczy to osób zaszczepionych dwiema dawkami szczepionki lub po okazaniu negatywnego testu na koronawirusa, wykonanego w ciągu poprzednich 48 godzin.
U naszych południowych sąsiadów od kilku tygodni panuje bardzo ciężka sytuacja epidemiczna. Czechy znajdują się w światowej czołówce państw, jeśli chodzi o wzrost zakażeń na milion mieszkańców. Powodem jest nowa, brytyjska mutacja koronawirusa. Włądze ogłosiły stan wyjątkowy, od kilku dni alarmują, że szpitale są na granicy swoich możliwości.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować