BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Rząd da kredyt na studia medyczne, ale nie całkiem za darmo
Warunkiem umorzenia 10 lat pracy na NFZ
Student medycyny będzie mógł wziąć kredyt na studia z możliwością umorzenia, pod warunkiem przepracowania 10 lat w polskiej ochronie zdrowia – zakłada projekt ustawy o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty skierowany w środę przez Ministerstwo Zdrowia do konsultacji.
Przygotowane w Ministerstwie Zdrowia rozwiązanie ma być szansą na uzyskanie zawodu lekarza przez osoby uzdolnione, które mimo uzyskania wysokich wyników na egzaminie dojrzałości nie dostały się na studia na kierunku lekarskim w trybie stacjonarnym, ale nie stać ich na studia odpłatne.
Dzięki kredytowi ze środków pochodzących z budżetu państwa będą mogły je sfinnsować, a następnie, po spełnieniu określonych warunków, zostanie on częściowo lub całkowicie umorzony.
MZ podaje, że koszt kształcenia obejmujący okres 6-letnich studiów na kierunku lekarskim w kraju wynosi, zależnie od uczelni, od 200 tys. zł do 250 tys. zł.
Kredyt będzie udzielany na okres nie dłuższy niż 6 lat. Będzie nisko oprocentowany, z możliwością wydłużenia lub skrócenia okresu jego spłaty, obniżenia raty oraz zawieszenia spłaty na rok.
O kredyt będą mogli ubiegać się także studenci, którzy rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2021/2022.
Umorzenie kredytu w całości, na kierunku lekarskim, będzie możliwe pod warunkiem spełnienia łącznie dwóch warunków: obowiązku odpracowania studiów po ich ukończeniu przez okres nie krótszy niż 10 lat w ciągu 12 kolejnych lat liczonych od dnia ukończenia studiów, w podmiotach wykonujących działalność leczniczą w Polsce i udzielających świadczeń finansowanych ze środków publicznych, oraz obowiązku uzyskania w tym okresie tytułu specjalisty w dziedzinie medycyny uznanej za priorytetową w dniu rozpoczęcia przez lekarza szkolenia specjalizacyjnego.
Okres wymaganego wykonywania zawodu lekarza po ukończeniu studiów będzie zależał od liczby semestrów sfinansowanych z kredytu na studia medyczne. Możliwości umarzania określi szczegółowo projekt rozporządzenia do ustawy.