ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Święta nie dla lekarzy
Praca kosztem własnego zdrowia, bo tak trzeba
Lekarze, którzy walczą z COVID-19, nie mogą liczyć na chwilę odpoczynku w czasie Świąt Wielkanocnych.
O trudnej sytuacji w szpitalach covidowych oraz skrajnym zmęczeniu personelu medycznego mówiła w TVN24 dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, mazowiecka konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.
Jak poinformowała Cholewińska-Szymańska, w szpitalach nie ma już wolnych łóżek, poza pojedynczymi miejscami. – W Warszawie przyjmujemy każdego dnia od 100 do 120 pacjentów, a wypisy nie następują szybciej, bo odmiana brytyjska powoduje cięższy przebieg – mówiła. Jej zdaniem jeszcze po świętach można spodziewać się wzrostu liczby zakażeń.
Konsultant zwróciła też uwagę na gigantyczny stres, jaki wiąże się dla personelu medycznego z decyzjami takimi jak podłączenie chorego do respiratora czy reanimacja. Jak mówiła, codziennie jest kilka takich sytuacji, kiedy bezpośrednio walczy się o życie chorego.
Jak podkreśliła, lekarze i pielęgniarki nie zostawią pacjentów, ale odbywa się to kosztem ich własnego zdrowia. – Zaczniemy umierać na zawały, udary i z powodu przewlekłego stresu – mówi dr Cholewińska-Szymańska. – Pielęgniarki już nie wytrzymują. Mówią: „rzucę te zawód, dłużej nie wytrzymam”. Mamy 24-godzinne dyżury, nie mamy świąt – dodaje.
– To prawda, pracy jest dużo, święta spędzimy na dyżurach – mówi w rozmowie z podyplomie.pl lek. Jakub Kosikowski, rezydent onkologii klinicznej, który zajmuje się chorymi na COVID-19. Jak mówi, pracy jest więcej, bo szpitale tymczasowe wymagają obsady, a personel jest ten sam. W sumie więc wszyscy pracują w szpitalu więcej godzin. – Trzeba, przecież epidemia wiecznie trwać nie będzie – mówi lekarz.
Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiedział w piątek, że po świętach baza łóżek covidowych zwiększy się o 4 tysiące, zostanie uruchomionych dodatkowych 400 respiratorów.