Gdzie i których pacjentów kierować na rehabilitację po COVID-19?

Krajowa Izba Fizjoterapeutów domaga się zmian, które odciążą lekarzy

Od dziś –- zgodnie z zapowiedzią Ministerstwa Zdrowia – lekarze mogą kierować na rehabilitację pacjentów po COVID-19.
Krajowa Izba Fizjoterapeutów krytykuje przygotowany przez MZ program. Postuluje, aby rehabilitacja mogła być prowadzona bez skierowań od lekarzy i była dostępna także w 12 tysiącach praktyk grupowych fizjoterapeutów w całej Polsce. To oszczędziłoby czas lekarzom i umożliwiłoby pacjentom dostęp do tych usług od razu, blisko miejsca zamieszkania.
Obecnie przyjęto model, w którym lekarze mogą kierować pacjentów na rehabilitację pocovidową do placówek mających do tej pory kontrakt z NFZ na rehabilitację. Na rehabilitację pocovidową NFZ nie podpisuje z nimi dodatkowych kontraktów. – Mamy wrażenie, że program jest nakierowany na pomoc uzdrowiskom, a nie pacjentom – mówi w rozmowie z podyplomie.pl Dominika Kowalczyk, rzecznik prasowy Krajowej Izby Fizjoterapeutów.
Jak podkreśla rzeczniczka, obecnie czas oczekiwania w kolejce na rehabilitację na NFZ wynosi około roku w poszczególnych ośrodkach. Kiedy ruszą tam dodatkowo pacjenci na rehabilitację po COVID-19, kolejki staną się jeszcze dłuższe.
Dominika Kowalczyk podkreśla, że do rehabilitacji tych pacjentów wcale nie jest potrzebny kosztowny sprzęt, wymagany często przy podpisywaniu kontaktów z NFZ na rehabilitację. – Trening medyczny można robić w domu, bez skomplikowanego sprzętu. To jest zgodne ze światowymi trendami w przypadku tej rehabilitacji – dodaje.
Przypomnijmy że ogłoszony 2 kwietnia przez Ministerstwo Zdrowia program przewiduje, że rehabilitacja pacjentów, u których dalej występują objawy po wyleczeniu COVID-19, odbywać się będzie w kilkuset placówkach w całej Polsce. Prowadzona będzie zarówno rehabilitacja stacjonarna (uzdrowiska, zakłady rehabilitacji leczniczej), jak i ambulatoryjna oraz domowa.
Na realizację zadań rehabilitacji postcovidowej nie będzie rozpisanego konkursu i wszystkie podmioty z umową NFZ mogą do przystąpić projektu.
Rehabilitacja postcovidowa będzie trwała od 2 do 6 tygodni, w zależności od stanu zdrowia pacjenta. Kryterium kwalifikacji będzie okres do 6 miesięcy od ustania choroby.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować