Kwalifikacja do szczepień po nowemu

Kto uprawniony do kwalifikowania? Od kiedy szczepienia w aptekach?

Przedstawiciele zawodów medycznych takich jak farmaceuci czy diagności deklarują gotowość włączenia się do akcji szczepień przeciwko COVID-19. Według prezydenta Andrzeja Dudy od połowy maja możliwe będą szczepienia w aptekach.
W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, w jaki sposób planowane jest poszerzenie grupy osób kwalifikujących do szczepień.
Będą trzy podgrupy. W pierwszej, która będzie miała bezpośrednią możliwość kwalifikowania do szczepień są, jak do tej pory lekarze, lekarze stomatolodzy, felczerzy, a także nowość: pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni. Przedstawiciele tych zawodów nie będą musieli przechodzić dodatkowych szkoleń.
Druga podgrupa to diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci i farmaceuci. W tym przypadku konieczne będą szkolenia.
Trzecia podgrupa to studenci 5 i 6 roku kierunku lekarskiego oraz 3 roku studiów pielęgniarskich I stopnia po zdaniu przedmiotu związanego ze szczepieniami i kwalifikacjami do nich. Będą prowadzić kwalifikacje pod nadzorem osoby w pierwszej podgrupy.
Kwalifikacja prowadzona będzie z wykorzystaniem nowej dwuczęściowej ankiety kwalifikacyjnej.
Pierwsza część wymienia przeciwwskazania. Druga wskazuje ryzyka, które, w razie potwierdzenia, wymagają pogłębionej konsultacji z lekarzem.
Według Niedzielskiego ankieta uwzględnia pytania związane z kontrowersjami wokół preparatu AstraZeneki. Są to pytania o to, czy u danego pacjenta było rozpoznanie małopłytkowości czy jakieś inne udokumentowane epizody zakrzepicy - po to właśnie, aby uwrażliwić osoby kwalifikujące na występowanie tych ryzyk.
- Rząd spodziewa się dopełnienia wszystkich koniecznych wymogów prawnych, aby mniej więcej w połowie maja możliwe było uruchomienie szczepień także przez farmaceutów w aptekach – poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda podczas konferencji po posiedzeniu Rady Gabinetowej ws. sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z Covid-19.
Do szkoleń zgłosiło się około 7 tysięcy farmaceutów oraz tysiąc diagnostów.

id