Kwalifikacja do szczepień po nowemu

Kto uprawniony do kwalifikowania? Od kiedy szczepienia w aptekach?

Przedstawiciele zawodów medycznych takich jak farmaceuci czy diagności deklarują gotowość włączenia się do akcji szczepień przeciwko COVID-19. Według prezydenta Andrzeja Dudy od połowy maja możliwe będą szczepienia w aptekach.
W piątek minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśniał, w jaki sposób planowane jest poszerzenie grupy osób kwalifikujących do szczepień.
Będą trzy podgrupy. W pierwszej, która będzie miała bezpośrednią możliwość kwalifikowania do szczepień są, jak do tej pory lekarze, lekarze stomatolodzy, felczerzy, a także nowość: pielęgniarki, położne i ratownicy medyczni. Przedstawiciele tych zawodów nie będą musieli przechodzić dodatkowych szkoleń.
Druga podgrupa to diagności laboratoryjni, fizjoterapeuci i farmaceuci. W tym przypadku konieczne będą szkolenia.
Trzecia podgrupa to studenci 5 i 6 roku kierunku lekarskiego oraz 3 roku studiów pielęgniarskich I stopnia po zdaniu przedmiotu związanego ze szczepieniami i kwalifikacjami do nich. Będą prowadzić kwalifikacje pod nadzorem osoby w pierwszej podgrupy.
Kwalifikacja prowadzona będzie z wykorzystaniem nowej dwuczęściowej ankiety kwalifikacyjnej.
Pierwsza część wymienia przeciwwskazania. Druga wskazuje ryzyka, które, w razie potwierdzenia, wymagają pogłębionej konsultacji z lekarzem.
Według Niedzielskiego ankieta uwzględnia pytania związane z kontrowersjami wokół preparatu AstraZeneki. Są to pytania o to, czy u danego pacjenta było rozpoznanie małopłytkowości czy jakieś inne udokumentowane epizody zakrzepicy - po to właśnie, aby uwrażliwić osoby kwalifikujące na występowanie tych ryzyk.
- Rząd spodziewa się dopełnienia wszystkich koniecznych wymogów prawnych, aby mniej więcej w połowie maja możliwe było uruchomienie szczepień także przez farmaceutów w aptekach – poinformował w piątek prezydent Andrzej Duda podczas konferencji po posiedzeniu Rady Gabinetowej ws. sytuacji epidemicznej oraz dalszej strategii działań państwa w walce z Covid-19.
Do szkoleń zgłosiło się około 7 tysięcy farmaceutów oraz tysiąc diagnostów.

id

Komentarze (8)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować

JJS

15.04.2021 11:30

Przypadki niepożądane mogą zdarzyć się każdemu od lekarza z tytułem naukowym do studenta . Wywiad można zbierać długo i wnikliwie. Ale jak pacjent nie współpracuje to każdego może " wpuści w kanał ". Dlatego każdy wykonujący szczepienia musi być UBEZPIECZONY od następstw zdarzeń niepożądanych , tylko kto to ma ubezpieczać. To jest pytanie.?? Zbieranie od osób nieznanych jest niełatwe. Pacjęnci czesto konfabulują. Moja rada : zawsze pomyśl przez chwilkę o własnej skórze !!! Powodzenia życze wszystkim i nie kłóćcie się kto ważniejszy.

0

Anna Lekarz

14.04.2021 16:24

W Kanadzie od lat szczepi się ludzi na grypę w aptekach, więc "da się" szczepić w aptekach. Mentalność Polaków jest niestety inna i ze wszystkim musza udać się do lekarza, więc opór może być ze strony pacjentów.

0

Lekarz specjalista

11.04.2021 07:32

A Ziobro i zespoły prokuratorskie do spraw ścigania lekarzy już czekają... Po szczepieniach powikłania są rzeczą normalną ale dla nich do okazja do wykazania się. Ciekawe jak farmaceuta czy fizykoterapeuta wytłumaczą się skora nie mają uprawnień do diagnozowania i leczenia? A co zrobią w razie wstrząsu śmiertelnego jak rodzina ich będzie skarżyć. Dziecku świadczenia finansowe do czasu pełnoletności a wdowie do końca życia...

0

Dominik Farmaceuta

11.04.2021 23:24

Codziennie farmaceuci diagnozują pacjentów w aptekach. Czymże innym jest np wywiad w kierunku dobrania leku na kaszel? Bez zadania odpowiednich pytań i postawienia diagnozy nie jestem w stanie dobrać odpowiedniej terapii. Ponadto od tego jest odpowiednie szkolenie i procedura, żeby każdy myślący człowiek poradził sobie ze wstrząsem do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Procedury drogi lekarzu. Wiele pań doktór z POZ nie ma pojęcia jak założyć wenflon, więc proszę schować te bajeczki o tym, że farmaceuta to upośledzony krasnal, co nie dostał się na lekarski i za karę pracuje w aptece. Proszę zająć się swoim środowiskiem, które bardzo „odpowiedzialnie” wystawia recepty na antybiotyki na gorączkę w ramach telemedycyny. Ok?

0

Anna Lekarz

14.04.2021 15:59

Jestem lekarzem i zgadam się z Panem. W USA zaszczepili miliony ludzi w bardzo prostych procedurach, bez tony fonalności i nie ma doniesień o wstrząsach i zgonach w autach po szczepieniu ;) Zakwalifikowałam do sczepień grubo ponad 1000 pacjentów, dłużej zajmuje biurokracja niż wywiad. Jeśli pacjent nie ma wątpliwości w ankiecie lub odpowiedzi TAK, lekarz zdecydowanie nie musi go widzieć, ani nawet medyk. Nawet jeśli pacjent kłamie w ankiecie to nie ma możliwości weryfikacji.

0

Farmaceuta

11.04.2021 22:36

Czyżby lekarze bali się konkurencji ze strony innych zawodów medycznych że nas tak straszą? Jakoś sami się nie boją a i za bardzo ich nikt nie pozywa ani nie puszcza z torbami ?

0

drkmazur

12.04.2021 00:47

Słówko do farmaceutów komentujących. Po pierwsze - kwalifikujcie i szczepcie sobie ile wlezie. Nikt się „konkurencji” z Waszej strony nie boi. Po drugie - tak jak wśród lekarzy są tacy, którzy nie radzą sobie z założeniem wenflonu, tak wśród farmaceutów są upośledzone krasnale, z których kilku znam, nie tylko nie dostali się na medycynę, ale nie wiem jakim cudem zdali maturę.

0

Anna Lekarz

14.04.2021 16:21

Skończenie farmacji nie jest proste i jak ktoś uzyskał tytuł magistra, to raczej zdał maturę i to dobrze, a takie dogryzanie sobie nawzajem jest na niskim poziomie. W każdym zawodzie są osoby o niskich kompetencjach.

0