Przeciwnicy szczepień nie wejdą do restauracji ani do hotelu?

Minister zdrowia sceptycznie o paszporcie covidowym

Raczej nie planujemy wprowadzania tzw. paszportów covidowych. Powszechnie dostępne usługi nie powinny być ograniczane ze względu na zaszczepienie się – powiedział w środę w Polsat News minister zdrowia Adam Niedzielski.
W Brukseli trwają prace nad paszportami covidowymi, które mają umożliwić powrót do normalności. Zielony Certyfikat, czyli tzw. paszport covidowy, ma zawierać informację o tym, czy dana osoba otrzymała szczepionkę przeciwko COVID-19, ma niedawno wykonany test na koronawirusa SARS-CoV-2 z wynikiem ujemnym lub przechodziła zakażenie. Paszporty covidowe miałyby umożliwiać podróż samolotem lub pociągiem oraz korzystanie z restauracji, hotelu czy teatru. O taki dokument szczególnie mocno ubiegają się kraje, w których gospodarka bazuje w dużej części na turystyce, a więc m.in. Grecja, Włochy, Hiszpania.
Rozmowy o paszporcie covidowym są na wstępnym etapie, ale UE przymierza się, by dokument funkcjonował na jej terenie przed wakacjami, czyli od 25 czerwca.
Pomysł takiego selekcjonowania obywateli budzi silny sprzeciw wielu państw. W Polsce krytycy takiego rozwiązania wskazują, że byłoby ono niezgodne z naszą konstytucją.
W środę premier Mateusz Morawiecki mówił, że rząd przygląda się najlepszym praktykom wypracowywanym na całym świecie i jeżeli cała Europa przyjmie pewne praktyki, to Polska również będzie starała się je przyjąć.
– Na poziomie europejskim toczą się różne dyskusje i my również musimy naszym obywatelom zagwarantować możliwość posiadania certyfikatu zaszczepienia, w sytuacji kiedy inne kraje wprowadzą takie rozwiązanie jak paszport covidowy – wyjaśnił premier.
Już teraz informację o odbytym szczepieniu (data, nazwa szczepionki oraz podana dawka) – jako wydruk lub w wersji elektronicznej z QR kodem – można pobrać po zaszczepieniu się z Internetowego Konta Pacjenta.
Z najnowszego sondażu opinii przeprowadzonego przez BioStat wynika, że 44,8% Polaków popiera możliwość swobodnego podróżowania oraz korzystania z różnych usług dla osób zaszczepionych. Co trzeci Polak jest przeciwny takim rozwiązaniom, a 22,1% nie ma zdania na ten temat.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować