Lekarzu, przypomnij przyszłym mamom, by zaszczepiły się przeciwko COVID-19

Porozumienie Zielonogórskie walczy z niebezpiecznym mitem

Porozumienie Zielonogórskie zaapelowało o propagowanie szczepień przeciwko COVID-19 wśród osób młodych, zwłaszcza kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących matek. W ich przypadku ochrona jest podwójna, bo dotyczy także dzieci.
Lekarz Porozumienia Zielonogórskiego Joanna Zabielska-Cieciuch zwraca uwagę, że wiedza na temat koronawirusa jest już znacznie bogatsza i pozwala na taką rekomendację. – Wcześniej było wiele wątpliwości, czy szczepienie jest bezpieczne dla kobiet w ciąży. Brakowało badań na tej grupie, głównie z powodu tempa, w jakim producenci wprowadzali szczepionki na rynek. Towarzystwa naukowe w różnych krajach stopniowo zaczęły wprowadzać swoje rekomendacje, według których szczepienia są zalecane ciężarnym i karmiącym. Kilka dni temu dołączyło do nich Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników. To rekomendacje oparte na analizie danych światowych oraz rodzimych badaniach i obserwacjach. Mamy więc naukowe podstawy i także będziemy przekonywali do szczepień nasze młode pacjentki – mówi lekarka.
Jak podkreśla, masowe szczepienia to jedyna droga, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Tymczasem wiele młodych osób uwierzyło w mit, że COVID-19 ich nie dotyczy.
Według rekomendacji ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników, szczepionki przeciw COVID-19 powinny być oferowane ciężarnym i kobietom karmiącym.
Jak podkreśla Joanna Zabielska-Cieciuch, należy zdawać sobie sprawę, że kobiety ciężarne należą do grupy zwiększonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Zgodnie ze stanowiskiem PTGiP, to powinno skłaniać do wdrożenia profilaktyki tej choroby w formie szczepień. Towarzystwo zaleca wykonywanie szczepienia po okresie organogenezy (po 16 tygodniu ciąży) i konsultacje z lekarzem położnikiem prowadzącym ciążę. Ze względu na istnienie zdecydowanie większej liczby obserwacji i ocen bezpieczeństwa szczepień kobiet ciężarnych szczepionkami mRNA (Pfizer, Moderna), to one są preferowane do zastosowania w pierwszej kolejności u kobiet ciężarnych.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować