Nowe świadczenie: pomoc dla uzależnionych od komputera

NFZ pilnie rozpisze konkurs

Ministerstwo Zdrowia chce objąć opieką dzieci, które nałogowo korzystają z komputerów, smartfonów, tabletów czy innych urządzeń elektronicznych.
Opublikowało właśnie projekt rozporządzenia, który przewiduje pilotażowy program leczenia dzieci i młodzieży nałogowo używających nowych technologii cyfrowych oraz ich rodzin.
Problem jest palący. – Korzystanie z tych narzędzi jest naturalnym elementem współczesnego życia, jednocześnie nadmierne ich używanie może prowadzić do niekorzystnych konsekwencji dla zdrowia i życia. Zdaniem ekspertów zagrożenie to znacząco zwiększyło się w związku z epidemią wirusa SARS-CoV-2, m.in. w związku z koniecznością nauki w trybie zdalnym, ograniczeniami
dotyczącymi spotykania i poruszania się oraz alternatywnych do mediów cyfrowych form spędzania wolnego czasu – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Ministerstwo przywołuje badania prowadzone w Polsce w ubiegłym roku (autorzy: Ptaszek G., Stunża GD, Pyżalski J, Dębski M, Bigaj M). Wynika z nich, że w okresie epidemii znacząco wydłużył się czas spędzany przez dzieci i młodzież na rozrywce przed ekranem komputera lub smartfona. W okresie epidemii więcej czasu na oglądanie filmów i seriali poświęcał prawie co drugi uczeń (47%), zaś na gry cyfrowe lub uprawianie e-sportu indywidualnie prawie co trzeci (28%), zespołowo natomiast co piąty (19%).
W Polsce nie ma obecnie poradni przeznaczonych do leczenia pacjentów z tego typu uzależnieniem.
Pilotaż będzie realizowany od 1 lipca 2021 r. do 30 czerwca 2023 r.
Ze świadczeń będą mogły korzystać dzieci przed rozpoczęciem szkoły oraz uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych
 z rozpoznaniem F63.8 – inne zaburzenia nawyków i popędów, zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10.
Program będzie realizowany przez placówki, które udzielają świadczeń opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla dzieci i młodzieży. Z pomocy będzie mogła skorzystać także rodzina osoby uzależnionej. Przewidziano możliwość udzielania świadczeń z wykorzystaniem systemów teleinformatycznych.
Jednocześnie do obowiązków personelu należy dostosowanie sposobu udzielania świadczeń do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz dobranie takich metod, które będą gwarantowały efektywność terapii.
W ramach pilotażu przewidziano opiekę długoterminową, krótkoterminową oraz konsultacyjną.
Nie będzie wymagane skierowanie do korzystania z pomocy, a także do zapisania się na pierwszą wizytę.
Realizatorzy programu pilotażowego zostają wybrani w drodze konkursu NFZ.
Projekt rozporządzenia przewiduje, że wejdzie ono w życie dzień po ogłoszeniu.

id