ŚWIĄTECZNA DARMOWA DOSTAWA od 20 grudnia do 8 stycznia! Zamówienia złożone w tym okresie wyślemy od 2 stycznia 2025. Sprawdź >
Czy samorząd lekarski popiera wprowadzenie paszportów covidowych?
Dodatkowa zachęta do zaszczepienia się przeciwko COVID-19
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej poparło propozycję wydawania tzw. paszportów covidowych - zaświadczeń potwierdzających, że dana osoba została zaszczepiona przeciwko COVID-19, uzyskała ujemny wynik testu albo wyzdrowiała po zakażeniu.
Proponowane przez Komisję Europejską paszporty, zwane także zielonymi zaświadczeniami cyfrowymi, mają ułatwić swobodne przemieszczanie się między państwami członkowskimi Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
W Brukseli trwają prace nad ich wprowadzeniem. Paszporty covidowe miałyby umożliwiać podróż samolotem lub pociągiem oraz korzystanie z restauracji, hotelu czy teatru. O taki dokument szczególnie mocno ubiegają się kraje, w których gospodarka bazuje w dużej części na turystyce, a więc m.in. Grecja, Włochy, Hiszpania.
UE przymierza się, by dokument funkcjonował na jej terenie przed wakacjami, czyli od 25 czerwca.
Pomysł takiego selekcjonowania obywateli budzi silny sprzeciw wielu państw. W Polsce krytycy takiego rozwiązania wskazują, że byłoby ono niezgodne z naszą konstytucją.
Premier Mateusz Morawiecki mówił pod koniec kwietnia, że jeżeli cała Europa przyjmie pewne rozwiązania, to Polska również będzie starała się to zrobić i zagwarantować Polakom możliwość posiadania certyfikatu zaszczepienia.
Już teraz informację o odbytym szczepieniu (data, nazwa szczepionki oraz podana dawka) – jako wydruk lub w wersji elektronicznej z QR kodem – można pobrać po zaszczepieniu się z Internetowego Konta Pacjenta.
Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, że paszporty będą dodatkową zachętą dla mieszkańców UE i EOG do zaszczepienia się przeciwko COVID-19.
Zwraca jednak uwagę instytucjom Unii Europejskiej, że wprowadzane regulacje nie mogą dyskryminować osób, które nie miały możliwości zaszczepić się lub nie mogą być zaszczepione ze względów medycznych. Dlatego trzeba jednocześnie np. zapewnić możliwość testów - bezpłatnych albo w przystępnej cenie.
Należy także wprowadzić skuteczne środki służące ochronie danych osobowych oraz przeciwdziałające fałszowaniu zaświadczeń.
- Omawiane zaświadczenie związane z pandemią COVID-19 ma być narzędziem tymczasowym, stosowanym do czasu zakończenia pandemii COVID-19. Tym niemniej Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zachęca instytucje unijne do kontynuowania prac nad wdrożeniem wspólnej europejskiej karty szczepień, która mogłaby być elementem krajowych programów immunizacyjnych – czytamy w przyjętym stanowisku.
Podobne stanowisko w sprawie Zielonego Zaświadczenia Cyfrowego przyjął Stały Komitet Lekarzy Europejskich CPME.