BLACK CYBER WEEK! Publikacje i multimedia nawet do 80% taniej i darmowa dostawa od 350 zł! Sprawdź >
Informatyzacja gabinetów: tak, ale nie w takim tempie
Kiedy wymiana Elektronicznej Dokumentacji Medycznej?
Udostępnienia wyników ankiet przeprowadzonych podczas „Badania stopnia informatyzacji podmiotów wykonujących działalność leczniczą” przez Centrum e-Zdrowia domaga się w liście do ministra zdrowia dr Andrzej Cisło, wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Według dr Cisło, z treści pytań ankietowych wynika, że Ministerstwo Zdrowia liczy się z tym, że placówki nie są dostatecznie przygotowane do informatyzacji. Często może to wynikać z opóźnień w aktualizacji programów gabinetowych, powstałych niekoniecznie z winy dostawców oprogramowania.
Andrzej Cisło przypomina o wcześniejszym piśmie do MZ, w którym NRL przytacza argumenty przemawiające za dostosowaniem kalendarza wdrażania kolejnych etapów cyfryzacji (wymiana EDM i raportowanie zdarzeń medycznych) do stanu przygotowania dostawców oraz podmiotów leczniczych i praktyk.
Zwraca uwagę, że poprzedni progowy termin wdrożenia tak dużej innowacji, czyli 1 stycznia 2020 r. jako termin obligatoryjnego wprowadzenia elektronicznej recepty, miał miejsce w warunkach poprzedzających nadejście epidemii. Był dodatkowo wsparty działalnością portalu gabinet.gov.pl. Jednak portal ten nie będzie miał znaczenia dla obecnego wyzwania, gdyż spośród dokumentów EDM przechowuje jedynie recepty i skierowania.
- W naszym piśmie zwracamy też uwagę na fakt, iż póki co pacjenci nie zostali wyposażeni w narzędzie elektronicznej autoryzacji zgody na dostęp do ich jednostkowych danych medycznych, również do spisu indeksów raportów ze zdarzeń medycznych - zauważa dr Cisło.
Jak podkreśla wiceprezes NRL, rozwiązania cyfrowe sprawdziły się i nie ma od nich odwrotu. Spokojne, etapowe wdrażanie zadań przewidzianych pierwotnie na lipiec, nie oznacza więc kwestionowania konieczności wdrażania EDM. - Dlatego też ponownie zwracam się do Pana Ministra o zaktualizowanie i dostosowanie do obecnej sytuacji kalendarza cyfryzacji w ochronie zdrowia – zaznacza dr Cisło.
NRL zaapelowała także o zmiany w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta idące w kierunku pełnej elektronizacji dokumentacji medycznej. - Bez elektronizacji zgód i oświadczeń dokumentacja medyczna nigdy nie będzie w pełni elektroniczna. Warto, aby resort zdrowia oficjalnie poparł ideę rychłego rozwiązania tego problemu, choćby po to, aby elektronizacja zgód i oświadczeń stała się trwałym elementem porównań oferowanych programów gabinetowych – tłumaczy NRL.