88 porcji owoców dla każdego dziecka w nowym roku szkolnym

Rząd zadba o witaminy dla uczniów po pandemii

Rząd przeznaczy 128,1 mln zł na promocję zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów w roku szkolnym 2021/2022. Kolejne ponad 100 mln zł otrzymamy z Unii Europejskiej. Fundusze pozwolą na zakup i dostawę owoców oraz warzyw, a także mleka i przetworów mlecznych do szkół. Skorzystają rodziny z dziećmi w wieku szkolnym – dostarczone produkty będą stanowiły uzupełnienie codziennej diety dzieci – przewiduje przyjęty przez Radę Ministrów w środę projekt rozporządzenia.
Rząd postawił na zdrowe odżywianie dzieci ze względu na ogłoszoną przez Światową Organizację Zdrowia epidemię otyłości. Jak wskazują eksperci z zakresu żywienia, systematyczne spożywanie małych porcji owoców i warzyw oraz  mleka może okazać się kluczowe, by w przyszłości uniknąć tej choroby cywilizacyjnej. Jak głosi komunikat po posiedzeniu rządu, ważne jest, aby z właściwymi działaniami edukacyjnymi i profilaktycznymi dotrzeć do jak najszerszego grona dzieci i młodzieży szkolnej, która podczas pandemii COVID-19 ograniczyła aktywność fizyczną.
Najważniejsze przyjęte rozwiązania:
•    Określono wysokość środków finansowych oraz wysokość stawek pomocy finansowej na realizację programu dla szkół.
•    Dystrybucja produktów w placówkach oświatowych będzie odbywać się bezpłatnie.
•    Każde dziecko otrzyma 88 porcji owoców i warzyw oraz 80 porcji mleka i przetworów mlecznych w roku szkolnym 2021/2022.
Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować