Kasa fiskalna on-line wymagana od każdego lekarza?

Wymiana urządzeń nie zawsze konieczna

Od 1 lipca lekarze i dentyści muszą mieć kasę fiskalną najnowszej generacji on-line. Ale nie dotyczy to każdego podmiotu świadczącego usługi medyczne – informuje Dziennik Gazeta Prawna.
Lipcowa data dotyczy lekarzy i dentystów (także fryzjerów, kosmetyczek, właścicieli siłowni, podatników świadczących usługi prawnicze lub budowlane), zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z 10 czerwca 2020 r. Resort finansów nie planuje przesunięcia tego terminu. W odpowiedzi z 4 czerwca br. na interpelację poselską wiceminister finansów Jan Sarnowski przypomniał, że termin na instalację kas online był już raz przesunięty (z 1 stycznia 2021 r.) z powodu pandemii. Obecnie resort nie widzi uzasadnienia dla kolejnego przesunięcia.
Oznacza to, że za pomocą rejestrowanie sprzedaży za pośrednictwem starej kasy od 1 lipca nie będzie już możliwe, a jedynie za pośrednictwem kasy połączonej z internetem i zdalnie wysyłającej informacje do Centralnego Repozytorium Kas, prowadzonego przez Krajową Administrację Skarbową.
Kas fiskalnych online nie należy mylić z dopiero pojawiającymi się na rynku kasami wirtualnymi, określanymi też jako kasy mające postać oprogramowania. Nie są to urządzenia, a programy do zainstalowania np. na smartfonie. Przepisy dopuszczają ich stosowanie tylko w niektórych branżach, jak przewóz osób, hotelarstwo i gastronomia.
Najpóźniej do końca czerwca 2021 r. lekarze świadczący usługi muszą zakupić nową kasę zatwierdzoną przez prezesa Głównego Urzędu Miar, zawrzeć umowę z serwisantem posiadającym uprawnienia, zapewnić połączenie z internetem, dokonać instalacji i fiskalizacji kasy w obecności serwisanta.
Jak informuje DGP, nie każdy lekarz musi mieć kasę fiskalną on-line. Lekarze zatrudnieni na kontrakcie w szpitalu lub innej placówce medycznej nie muszą stosować tego rodzaju kasy fiskalnej.

id

Komentarze (0)

Dziękujemy, za dodanie komentarza

, aby komentować