Resort zapowiada reformę systemu leczenia uzależnień

Największym problemem nadal alkoholizm

Ministerstwo Zdrowia planuje połączenie Krajowego Biura Przeciwdziałania Narkomanii oraz Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w jedną jednostkę, która będzie zajmowała się kompleksowo wszystkimi uzależnieniami. Plany przedstawił wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podczas posiedzenia Komisji Zdrowia Sejmu RP 22 czerwca.
Minister Miłkowski przedstawił dane statystyczne dotyczące spożycia różnych rodzajów używek w podziale na grupy wiekowe. Stwierdził, że na zwiększenie problemu uzależnień wpływ miały kwarantanna i izolacja związana z pandemią COVID-19. Największy problem – według resortu - obejmuje dostępność tzw. „małpek”, mimo nałożonego dodatkowego podatku, który spowodował wzrost cen tego produktu. Minister Miłkowski poinformował także o znacznym spadku używania przez młodzież dopalaczy, co ma związek z mniejszą ich dostępnością na rynku. Aktualnie najbardziej rozpowszechniony wśród młodzieży jest alkohol.
Przy Ministrze Zdrowia powołany został Zespół ds. opracowania reformy systemu leczenia uzależnień, którego zadaniem jest opracowanie założeń reformy systemu leczenia uzależnień.
Dr Dariusz Paluszek, który reprezentował Naczelną Radę Lekarską, wskazał, że najbardziej skuteczną strategią walki z problemem uzależnień byłoby połączenie kompetencji wszystkich ministerstw oraz wypracowanie wspólnego programu przeciwdziałania uzależnieniom. Lekarz zwrócił uwagę na fakt promowania używek przy okazji imprez sportowych jak np. Euro2000.
Miłkowski odniósł się także do apelu NRL, w którym samorząd lekarki domaga się zwiększenia podatku akcyzowego od papierosów i przeznaczenia wpływów z tego podatku do zasilenia budżetu NFZ. Wiceminister wyjaśnił, że apel został przekazany do Ministerstwa Finansów, które jeszcze nie przedstawiło odpowiedzi.






id